Czy opryszczka wargowa jest bardzo groźna dla ciąży?

Jak groźne jest pierwotne zakażenie opryszczką wargową w 29 tyg ciąży? Czy osoba chora zaraża przed wystąpieniem pęcherzyków czy dopiero jak się one pojawią? Czy jest możliwe zarażenie się poprzez picie z jednej butelki przed pojawieniem się pęcherzyków?

należy przy pierwotnym zakażeniu podjąć leczenie acyklowirem doustnie oraz monitorować płód w USG. zakaźność jest bardzo duża w momencie obecnych świeżych wykwitów z treścią surowiczą