Czy opryszczka wargowa u męża jest zagrożeniem dla ciąży?

Witam,
mój u mojego męża wystąpiła opryszczka wargowa, jakieś dwa dni temu (po raz pierwszy z życiu), dziś powiększyła się dość dużo, kupiliśmy maść, żeby złagodzić objawy. Razem z mężem planujemy powiększyć rodzinę, tylko właśnie teraz będę mieć dni płodne.
Czy możemy spokojnie starać się o dziecko, uważając, aby nigdzie mąż nie dotykał mnie zarażoną wargą? Czy jest ryzyko, że ten wirus przedostanie się do mojego organizmu poprzez kontakt seksualny (ja nigdy nie miałam opryszczki pod żadną postacią)?
Bardzo proszę o pomoc i poradę, z góry dziękuję!

Redakcja abcZdrowie

Witamy!

Opryszczka wargowa jest spowodowana wirusem HSV-1, jest zakażeniem miejscowym, które może ewentualnie przebywać w formie latentnej w zwojach nerwowych. Może zostać przenoszona na zasadzie bezpośredniego kontaktu ze zmianami chorobowymi.
Opryszczka narządów płciowych jest najczęściej spowodowana HSV-2, jednakże czasami może zostać spowodowana HSV-1.
Wydaje się, że nie powinno dojść do przeniesienia zakażenia w przypadku unikania kontaktów ze zmianami chorobowymi. Szczególnie należy unikać seksu oralnego. Chociaż prawdopodobieństwo przeniesienia zakażenia może być zminimalizowane maksymalnie, to wydaje się, że optymalnie byłoby poczekać do ustąpienia zmian chorobowych i wówczas rozpocząć starania, aby uniknąć ewentualnego zakażenia dziecka.

Redakcja abcZdrowie.pl