Czy ortodonta nir powinien wymienić tych zamków?

Dzień dobry, od 1.5 roku leczę się aparatem samoligaturujacym. Wiele zamków mi się już nie zamyka. Mój ortodonta zakłada na nie gumki żeby utrzymać drut w zamku. Mam wrażenie że te zamki zostały najzwyczajniej uszkodzone na wizytach podczas otwierana ich nie raz na siłę. Czy ortodonta nie powinien wymienić tych zamków na sprawne?

Najczęściej powodem niedomykania się zamków samoligaturujących jest istnienie kamienia nazębnego, który powoduje konieczność użycia więkzej siły do ich otwarcia, co w konsekwencji prowadzi do ich poluzowania. Na szczęście idea biernej ligacji jest najbardziej przydatna na początku leczenia - w pierwszych paru miesiącach gdy dochodzi do wyrównania i wypoziomowania łuków zębowcyh. Potem często - by dokładnie ustawić pojedyncze korony zębów - wymienia się pojedyncze zamki samoligaturujące na klasyczne z ligaturkami, lub - tak jak w Pani przypadku - zakłada się ligaturki na zamki samoligaturujące. arto przedyskutować tę kwestię z lekarzem prowadzącym. Pozdrawiam