Czy ósemki powinno się od razu wyrwać?

Witam. Mam takie pytanie. Czy ósemki jeśli bolą (chodzi o ból już wyrośniętej ósemki), to można je leczyć, zatruwać itd, czy wyrywać od razu? Jestem zapisana na zatrucie ósemki i nie wiem, czy to naciąga dentysta, bo to jednak koszt 100zł i czy nie lepiej od razuy wyrwać?
ponad rok temu

Witam serdecznie. Jeżeli ósemka jest wykształcona prawidłowo i "mieści się" w obrębie jamy ustnej jak najbardziej można ją leczyć. Nie stosuje się również ich profilaktycznego usuwania.

Witam. Z reguły nie leczy się kanałowo ósemek ( korzenie cienkie, często krzywe, bardzo utrudniony dostęp ). Chyba, że nie ma innych trzonowych zębów ( szóstka, siódemka) wtedy ratuje się ósemkę. Pozdrawiam. Krystyna Pikała

Witam
Wyrznięte ósemki (już wyrośnięte) są pełnowartościowymi zębami i jeżeli zachodzi potrzeba należy je leczyć (można je leczyć również endodontycznie). Zakwalifikowanie ósemek do ekstrakcji bez podejmowania ich leczenia może być spowodowane nieprawidłowym ich ustawieniem w łuku zębowym, bądź niecałkowitym wyrznięciem.

Łączę pozdrowienia
Paweł Ponichtera
www.czar-dent.pl