Czy ósemki powinno się od razu wyrwać?

Witam. Mam takie pytanie. Czy ósemki jeśli bolą (chodzi o ból już wyrośniętej ósemki), to można je leczyć, zatruwać itd, czy wyrywać od razu? Jestem zapisana na zatrucie ósemki i nie wiem, czy to naciąga dentysta, bo to jednak koszt 100zł i czy nie lepiej od razuy wyrwać?
ponad rok temu

Witam serdecznie. Jeżeli ósemka jest wykształcona prawidłowo i "mieści się" w obrębie jamy ustnej jak najbardziej można ją leczyć. Nie stosuje się również ich profilaktycznego usuwania.

0

Witam. Z reguły nie leczy się kanałowo ósemek ( korzenie cienkie, często krzywe, bardzo utrudniony dostęp ). Chyba, że nie ma innych trzonowych zębów ( szóstka, siódemka) wtedy ratuje się ósemkę. Pozdrawiam. Krystyna Pikała

0

Witam
Wyrznięte ósemki (już wyrośnięte) są pełnowartościowymi zębami i jeżeli zachodzi potrzeba należy je leczyć (można je leczyć również endodontycznie). Zakwalifikowanie ósemek do ekstrakcji bez podejmowania ich leczenia może być spowodowane nieprawidłowym ich ustawieniem w łuku zębowym, bądź niecałkowitym wyrznięciem.

Łączę pozdrowienia
Paweł Ponichtera
www.czar-dent.pl

0

Usuwanie zębów Białystok



„Usuwanie zębów Białystok”



Ból z wyrośniętej ósemki (zęba mądrości) może być spowodowany różnymi czynnikami, takimi jak próchnica, zapalenie dziąseł, czy nacisk na sąsiednie zęby. Decyzja o leczeniu ósemki lub jej usunięciu zależy od kilku czynników. Oto, co warto wziąć pod uwagę:



Stan zęba:



Leczenie: Jeśli ósemka jest zdrowa i tylko wymaga leczenia (np. leczenie kanałowe), dentysta może zalecić zatrucie zęba i kontynuację leczenia. Jeśli ząb ma dużą próchnicę, może być konieczne leczenie kanałowe.

Usunięcie: Jeśli ósemka jest uszkodzona, zainfekowana lub powoduje problemy z sąsiednimi zębami, dentysta może zalecić jej usunięcie.



Objawy:



Ból: Jeśli ból jest intensywny i nie ustępuje, może to być oznaką, że ząb wymaga usunięcia. Z drugiej strony, jeśli ból jest wynikiem tymczasowych problemów, takich jak zapalenie dziąseł, leczenie może przynieść ulgę.



Koszt:



Zatrucie: Koszt zatrucia zęba (100 zł) to inwestycja, ale jeśli ostatecznie i tak będziesz musiała usunąć ósemkę, to może nie być najefektywniejsze rozwiązanie finansowo. Zastanów się, czy jest sens płacić za leczenie, jeśli wiesz, że ząb jest problematyczny.



Wizyta u dentysty:



Jeśli jesteś zapisana na zatrucie, warto udać się na wizytę, aby dentysta ocenił stan zęba. Podczas wizyty możesz zadać pytania dotyczące dalszego leczenia, a także wyrazić swoje obawy dotyczące bólu i ewentualnego usunięcia zęba. Dentysta może zaproponować najlepsze rozwiązanie w Twoim przypadku.



Podsumowanie: Jeśli ból utrzymuje się i masz wątpliwości co do leczenia ósemki, najlepiej porozmawiać o tym z dentystą. On może ocenić, czy ząb nadaje się do leczenia, czy lepiej go usunąć. Pamiętaj, że zdrowie jamy ustnej jest najważniejsze, a decyzja powinna być podjęta na podstawie profesjonalnej oceny.

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty