Witam
Problem z którym Pani się boryka dotyczy coraz większej liczby młodych pacjentów.
Zwykle przyczyną jest zbyt mało miejsca w łuku zębowym lub nieprawidłowe położenie ósemek. Kiedy takie zęby zaczynają się wyrzynać, najczęściej powodują dolegliwości bólowe. Nierzadko występuje podwyższona temperatura, obrzęk policzka, szczękościsk, czy nawet ropień. W takich przypadkach należy niezwłocznie udać się do dentysty, który zaordynuje stosowne leczenie. Czasami proces nie przebiega tak burzliwie a przybiera postać przewlekłą tzn. dolegliwości bólowe pojawiają się co jakiś czas. W takich przypadkach nierzadko dochodzi do stłoczenia zębów i zachodzenia ich na siebie.
Z tego co Pani pisze wynika, że istnieje jakaś przeszkoda w prawidłowym wyrzynaniu. Proszę zatem udać się do dentysty, który skieruje Panią na zdjęcie panoramiczne a potem zdecyduje co dalej. Jeśli uzna że zęby nie mają szans na wyrośnięcie - pozostaje tylko wizyta u chirurga w celu ich usunięcia.
Pozdrawiam
Krystyna Pikała
Witam,pierwszy krok to wykonanie zdjecia pantomograficznego i udanie się z nim do swojego lekarza.Lekarz na podstawie zdjęcia oceni połozenie osemek w kosci i mozliwość ich wyrżnięcia.Prosze z tym nie zwlekac zbyt dlugo poniewaz czesto bywa tak ze 8-ki nie maja odpowiednio duzo miejsca w łuku zebowym,napieraja na korzenie siodemek niszczac je (rowniez powodujac bol).pozdrawiam
Należy wykonać zdjęcie pantomograficzne i udać się do dentysty.
Niezbędna jest wizyta u stomatologa i wykonanie zdjęcia RTG panoramicznego. Trzeba ocenić położenie zębów i szanse na prawidłowe wyrznięcie w łuku zębowym. Przewlekłe dolegliwości mogą świadczyć o utrudnionym wyrzynaniu i konieczności usunięcia zębów. Proszę nie bagatelizować problemu i szybko udać się do dentysty.
Najlepiej skonsultować problem w gabinecie mając do dyspozycji badanie Rtg.
„Leczenie zębów Białystok”
Ból w okolicy ósemek może wynikać z różnych przyczyn, takich jak brak miejsca w jamie ustnej, zatrzymane ósemki lub infekcja dziąseł. Warto udać się do stomatologa, który dokładnie oceni sytuację i zaproponuje odpowiednie leczenie, w tym ewentualne usunięcie ósemek, jeśli będzie to konieczne.
Ósemki, znane również jako zęby mądrości, często nie mają wystarczająco dużo miejsca, aby wyrosnąć prawidłowo. Jeśli Twoje szczęki są za małe, zęby mądrości mogą zacząć naciskać na inne zęby, powodując ból lub uczucie stłoczenia. Może to prowadzić do bólu w okolicy innych zębów, szczególnie na dole, jakby miały za mało miejsca, aby się prawidłowo układały.
Czasami ósemki mogą się zatrzymać, gdy nie mają wystarczająco dużo miejsca, by wyjść z dziąsła. W takim przypadku mogą być częściowo wyrżnięte, co może prowadzić do bólu dziąseł i nacisku na sąsiednie zęby. Zatrzymane ósemki mogą prowadzić do infekcji dziąseł, ponieważ trudniej jest utrzymać odpowiednią higienę w okolicy, co sprzyja rozwojowi bakterii.
W okolicach zatrzymanych ósemek może dojść do infekcji tkanek dziąsła, co powoduje stan zapalny, ból i obrzęk. Może to objawiać się jako bolesność w okolicy zęba mądrości, a ból może promieniować na inne zęby.
Jeśli odczuwasz ból w okolicy ósemek, najlepiej udać się do stomatologa. Dentysta przeprowadzi badanie i, jeśli będzie to konieczne, wykona zdjęcie rentgenowskie, aby sprawdzić, w jakim stanie są Twoje ósemki i czy mają wystarczająco dużo miejsca, aby wyrosnąć prawidłowo. Jeśli ósemki są zatrzymane lub sprawiają problemy, stomatolog może zalecić ich usunięcie, aby uniknąć dalszych komplikacji, takich jak infekcje, stłoczenie zębów czy uszkodzenie innych zębów.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Wyrzynanie się ósemek a infekcja – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Ból głowy, ucha i żuchwy przy wyrzynaniu się dwóch górnych ósemek – odpowiada Lek. dent. Katarzyna Kochańczyk
- Usuwanie ósmych zębów – odpowiada Dr n. med. Ewa Czajkowska
- Ból częściowo wyrzynających się ósemek – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Ból ósemek przy dłuższej grze na klarnecie – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Brak miejsca dla górnych ósemek a konieczność ich usuwania – odpowiada Lek. dent. Magdalena Mierzejewska
- Ucisk na wysokości obu ósemek – odpowiada Lek. dent. Magdalena Mierzejewska
- Wyrwanie zębów a stosowanie aparatu Damon Q – odpowiada Lek. dent. Konrad Rutkowski
- Kiedy człowiek traci zęby stałe? – odpowiada Dr n. med. Stefan Sobaniec
- Łagodzenie bólu przy rośnięciu zęba mądrości – odpowiada Lek. dent. Marcin Dolecki
artykuły
Ząb mądrości - kiedy się pojawia, czy trzeba go usuwać, jak przebiega zabieg usunięcia ósemki?
Ząb mądrości, czyli ósemka, z inteligencją nie ma
Kiedy warto usunąć ósemki? Jak bezboleśnie pozbyć się niepotrzebnych zębów mądrości?
- Ósemki - zwyczajowe określenie trzecich zębów tr
Usuwanie ósemek - kiedy powinniśmy usunąć ósemki, przebieg usuwania
Usuwanie ósemek to zabieg, którego większość z nas