Usuwanie ósmych zębów

Czy usuwanie 8-mki to poważna sprawa?
ponad rok temu

Witam. Usunięcie całkowicie wyrzniętego zęba mądrości nie różni się zasadniczo od każdej innej ekstrakcji zęba, jest jednak trudniejsze i wymaga większego doświadczenia ze strony stomatologa ze względu na dalekie położenie zęba.
Innego postępowania wymagają natomiast ósemki zatrzymane w kości. Korona takiego zęba jest częściowo lub całkowicie przykryta tkanką kostną. Aby usunąć ząb, należy najpierw zrobić do niego dostęp. Operacyjne usunięcie zatrzymanej ósemki, w mowie potocznej znane również jako dłutowanie ósemki, polega na nacięciu i odsłonięciu dziąsła w okolicy usuwanego zęba. Następnie chirurg stomatolog przy pomocy wiertła chirurgicznego zdejmuje blaszkę kostną zapewniając właściwy dostęp do zęba. Rzadko, jedynie w prostszych przypadkach, możliwe jest usunięcie ósemki w całości, częściej jest ona dzielona na mniejsze fragmenty i usuwana w częściach. Na koniec rana poekstrakcyjna jest zaszywana, a pacjent otrzymuje zalecenia pozabiegowe. Po 7 dniach szwy są zdejmowane. Zabieg operacyjnego usunięcia ósemki odbydwa się w znieczuleniu miejscowym, jest zatem całkowicie bezbolesny. Pozdrawiam . Krystyna Pikała