Ból ósemek przy dłuższej grze na klarnecie

Witam. Od 10 lat gram na instrumencie dętym - klarnecie. Zaczęły rosnąć tzw. zęby mądrości. Jeden na dole z lewej strony już wyszedł, a drugi chyba w drodze. Ogólnie przebiegało to bezboleśnie. Natomiast dentysta rok temu stwierdził, że może nie być miejsca. Teraz się uspokoiło, ale przy dłuższym ćwiczeniu na instrumencie pojawia się ból. Jestem umówiony na wizytę, ale proszę o parę informacji, ponieważ to nietypowe. Jakie mogą być przyczyny? Boli po obu stronach dolnej szczęki w trakcie gry.

Tzw. utrudnione wyrzynanie zębów w tym zębów 8 nie musi mieć wcale powiązania z grą na instrumencie dętym.W trakcie ćwiczeń bardziej Panu pracują okoliczne tkanki miękkie i dlatego efekt dyskomfortu jest bardziej odczuwalny.

Dzień dobry. Ból w trakcie gry może być spowodowany naciskiem mięśni na okolice kąta żuchwy. Brak miejsca na prawidłowe wyrżnięcie się ósemek najczęściej jest przyczyną problemów ze śluzówką, tworzenia się kaptura dziąsłowego za ósemką, czy powstawania stanów zapalnych spowodowanych niemożliwością dokładnego czyszczenia tej okolicy. Jeżeli dojdzie do tego jeszcze długotrwały nacisk, może prowadzić to do bólu. Ósemki, dla których jest za mało miejsca najlepiej należy usunąć. Serdecznie pozdrawiam Urszula Jarosz

Gra na klarnecie może, ale nie musi wpływać na dolegliwości bólowe, raczej wpływa na większe napięcie mięśni w okolicach żuchwy. Jeśli nie ma w łuku miejsca na wyrastające ósemki może to doprowadzić do nieprzyjemnych objawów: stłoczeń zębów, w efekcie napierania na sąsiadujące zęby, wad zgryzu, bólów głowy, stawu skroniowo-żuchwowego, problemów z siódemkami. Rośnie też ryzyko stanów zapalnych, próchnicy, ponieważ higiena tych okolic jest utrudniona. W przypadku konkretnych przesłanek, stomatolog decyduje się na usunięcie zębów mądrości.

Pozdrawiamy,
stankowscybialach.pl
facebook.com/badzbystry