Opuchlizna twarzy przy ósemkach

Witam, mam problem z rosnącą ósemka. Wczoraj byłam u dentysty i powiedział ze ząb jest już w łuku i przepisał antybiotyk. Jednak ból jest nie do zniesienia, mam spuchniete pół twarzy, dotykając wydaje mi się, że dziaslo zachodzi na zęba.. Co zrobić, czy diagnoza lekarza była błędna? Dodam, że nie wykonał żadnego zdjęcia rtg. Pozdrawiam

Witam Pana. Lekarz prawie na pewno postawił dobrą diagnozę. Nie musił robić zdjęcia jeżeli widział, że ząb jest już w trakcie wyrzynania się. Niestety nasze ósemki, czyli inaczej zęby mądrości najczęściej nie mają dostatecznie dużo miejsca, żeby prawidłowo stanąć w łuku. Normalnie zęby wyrzynają się przez twarde dziąsło. Z tyłu żuchwy twarde dziąsło płynnie przechodzi w miękką śluzówkę gardła i zamiast otwierać się pod wpływem nacisku rosnącego zęba, taka śluzówka tylko się unosi. Powstaje kaptur przykrywający ząb, pod którym doskonale rozwijają się bakterie. Dochodzi do ropnego stanu zapalnego, opuchlizny, bólu, a nawet szczękościsku. Leczenie polega przede wszystkim na podaniu antybiotyku. Pomocne jest również, jeżeli lekarz przepłucze kieszeń antybiotykiem, lub innym preparatem. Czasem konieczne jest wycięcie dziąsła pokrywającego ząb. Przy powtarzającym się stanie zapalnym może być konieczne usunięcie zęba. Pozdrawiam dr Urszula Jarosz

RTG jest tylko badaniem pomocniczym i jeżeli lekarz uznał, że nie jest ono mu potrzebne to tak pewno jest. Proszę brać antybiotyk zgodnie z zaleceniem i po 2,3 dniach powinna nastąpić poprawa, jeżeli nie trzeba wrócić po ponowną ocenę sytuacji.