Sugeruję tak zwaną dekapitację - wycięcie dziąsła znad ósemki. Jest to o wiele łagodniejszy sposób rozwiązania tego problemu. Pozdrawiam
Witam. Oczywiście, ze można ósemkę usunąć, tylko nie w tym czasie kiedy utrzymuje się stan zapalny. Lepiej usunąć ząb zanim zacznie boleć.
Ząb jest najpawdopodobniej do usunięcia. Najlepiej zgłosić się do lekarza dentysty specjalisty chirurgii stomatologicznej. Ząb można usunąć, nawet jeśli go w ogóle nie widać w jamie ustnej. Doraźnie można sobie pomóć lekami przeciwbólowymi (np. Ibuprom, Nurofen) i płukaniem płynami z chlorheksydyną (np.Eludril, Corsodyl)
Tak można taki ząb usunąć.Można również naciąć dziąsło jeżeli ząb przebił się już przez blaszkę kostną.
Konieczne jest zdjęcie RTG i ocena położenia zęba. Bardzo często 8 usuwa się zanim przebiją się przez dziąsło.
Zjawisko to nazywamy utrudnonym wyrzynaniem się zęba 8 , objawy typowe nawracające co kilkanaście tygodni.Leczenie to albo uwolnienie zęba z błony śluzowej - jej wycięcie , albo usuniecie zeba.
Można taką 8 usunąć
Witam
Najsensowniejsze jest określenie położenia zęba, czyli diagnostyka radiologiczna (rtg panoramiczne lub TK tej okolicy). Jeśli ząb nie rokuje ustawienia się w łuku warto rozważyć usunięcie go możliwie szybko. Doraźnie środki przeciwbólowe.
Pozdrawiam,
specjalista chirurgii szczękowo-twarzowej Tomasz Bigas
http://www.astra-dent.pl/chirurgia-stomatologiczna-katowice.php
Dzień dobry,
Wyrzynanie się ósemek bywa bolesne, często towarzyszy temu zaczerwienienie I opuchnięcie dziąsła. Na chwilę pomogą środki przeciwbólowe, ale nie można ich brać zbyt długo. W przypadku bólu najlepiej zgłosić się do lekarza stomatologa.
Nasze zęby ustawione są w łuku, w wyrostku kostnym, który ma kształt podkowy i pewną określoną grubość i długość. Zdarza się, że dla zębów mądrości, które wychodzą ostatnie w kolejności, braknie miejsca. W związku z tym, gdy odczuwamy pierwsze bolesne sygnały ze strony wyrzynających się ósemek, najlepiej zgłosić się do stomatologa. Lekarz, po dokładnej diagnostyce przy pomocy zdjęcia rentgenowskiego lub tomografii komputerowej, sprawdzi, czy dla tych zębów jest dostatecznie dużo miejsca I jakie powinno być dalsze postępowanie. Jeśli miejsca w łuku wystarczy - ósemki warto zostawić.
Jeśli jednak miejsca brakuje, należy usunąć dający się we znaki ząb mądrości. Można to zrobić nawet wtedy, gdy ząb nie jest jeszcze widoczny, zabieg powinien być wykonany przez chirurga szczękowego, ale może to zrobić również lekarz stomatologii, który ma doświadczenie w zabiegach chirurgicznych.
Warto pamiętać, że nawet jeżeli w kości jest miejsce na nowy ząb, jego pojawienie się w całej okazałości może być utrudnione. Ząb po przebiciu blaszki kostnej musi jeszcze przedostać się przez dziąsło. Bardzo często wychodzi tylko przednia część korony, gdy tymczasem na tylnej części leży jeszcze gruba warstwa śluzówki. Powstaje wtedy kieszeń, w której zbierają się resztki jedzenia, będące przyczyną ropnych zapaleń. Jednocześnie górne zęby nagryzają i dodatkowo ranią opuchnięte dziąsło. W przypadku tak utrudnionego wyrzynania się ósemki lekarz stomatolog może pomóc usuwając nadmiar dziąsła. Najczęściej po stworzeniu odpowiednich warunków do czyszczenia tej okolicy i skutecznego uwalniania jej od osadów, dolegliwości znikają. Pozdrawiam Urszula Jarosz, Varsovia Dental.
Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:
- Napuchnięte i bolące dziąsła a wzrost ósemki – odpowiada Lek. dent. Maria Młyniec
- Silny ból podczas wyrzynania się dolnego zęba mądrości – odpowiada Lek. dent. Piotr Puchała
- Krzywy wzrost zębów mądrości a wskazania do ekstrakcji – odpowiada Lek. dent. Marcin Dolecki
- Spuchnięte dziąsło za ósemką – odpowiada Lek. dent. Marta Hryncewicz
- Ból zębów związany z wyrzynającymi się ósemkami – odpowiada Lek. dent. Krystyna Pikała
- Jak uśmierzyć ból przy wzroście zęba mądrości? – odpowiada Lek. Marta Gryszkiewicz
- Usuwanie ósmych zębów – odpowiada Dr n. med. Ewa Czajkowska
- Ból głowy, ucha i żuchwy przy wyrzynaniu się dwóch górnych ósemek – odpowiada Lek. dent. Katarzyna Kochańczyk
- Wyrzynanie się ósemek a infekcja – odpowiada Lek. Paweł Baljon
- Opuchlizna i ból a wyrzynanie się zębów mądrości – odpowiada Lek. dent. Katarzyna Kochańczyk
artykuły
Kiedy warto usunąć ósemki? Jak bezboleśnie pozbyć się niepotrzebnych zębów mądrości?
- Ósemki - zwyczajowe określenie trzecich zębów tr
Ząb mądrości - kiedy się pojawia, czy trzeba go usuwać, jak przebiega zabieg usunięcia ósemki?
Ząb mądrości, czyli ósemka, z inteligencją nie ma
Usuwanie ósemek - kiedy powinniśmy usunąć ósemki, przebieg usuwania
Usuwanie ósemek to zabieg, którego większość z nas