Krzywy wzrost zębów mądrości a wskazania do ekstrakcji

Czy kazdy zab madrosci ktory rosnie krzywo, trzeba usowac? Czy to normalne ze poodczas ich rosniecia dziasla sa obrzmiale i opuchniete?

Tak, zdarza się to dość często. Pierwszym zabiegiem, który nasuwa się powinna być dekapitacja - wycięcie dziąsła znad ósemki. Najczęściej jest on wystarczający. Nie, nie powinno się pochopnie usuwać ósemek.

Witam!
Zęby ósme z reguły sprawiają problemy przy wyrastaniu. Trzeba to po prostu przeżyć... Natomiast wskazania do usuwania to inna kwestia.Jeśli ząb mądrości rośnie krzywo ale nie powoduje ucisku na dziąsło,policzek lub inny ząb (tu trzeba zrobić rtg) i brak jest jakichkolwiek objawów bólowych to raczej nie trzeba go usuwać. Jeśli jest inaczej,lub ząb wyżyna się bez skutku przez dłuższy czas i sprawia dolegliwości należy rozważyć jego usunięcie! Pozdrawiam.