Czy osoba z hemoroidami może zajść w ciążę?

Witam, proszę o pomoc. Mam 26lat. Lekarz stwierdził chorobę hemoroidalną I/II stopnia. Najpierw czopki Avenoc, zero reakcji, następnie Distreptaza 2 opakowania. Po 2 tygodniach zero rezultatów, tzn nadal jest widoczny, jak już jest, bo czasem się chowa. Dodam, że oprócz tego, że czasem się pojawi, nie mam żadnych dodatkowych dolegliwości. Inny lekarz zalecił zabieg usunięcia hemoroidu oraz plastyki odbytu. Proszę o opinię, ponieważ chciałabym zajść w pierwszą ciążę, czy muszę wykonać zabieg, czy jeśli nie boli itd, mogę zajść w ciążę i nic z nim nie robić? Dziękuję.

Lek. Klaudia Kuśmierczuk

Hemoroidy nie są przeciwwskazaniem do zajścia w ciążę, jednak w trakcie ciąży mogą być bardziej odczuwalne niż na co dzień. Dlatego warto wyleczyć się przed planowaną ciążą.