Czy osoba z neurastenią może nie przyjmować leków?

Witam. Lekarz psychiatra stwierdził u m nie neurastenie. Mam brać lek setaloft 50mg dziennie. Biorę to drugi raz (ok godz 13) to pierw mi nic nie ma, później jestem senna a jak przychodzi pora spania nie potrafię zasnąć. Pani psycholog postawiła mi warunek żebym mogła wrócić na terapie, muszę barć leki. Ja akurat wole terapie niż leki. Prosze mi napisać czy leki są konieczne a jeśli tak to jak brać, żebym mogła normalnie funkcjonować w pracy (pracuje na 3 zmiany na produkcji) i w domu.

Witam!
Żyjemy w wolnym kraju i jak Pani nie chce brać leków to nikt nie powinien Pani do tego zmuszać! Era doktora Mengele już bezpowrotnie minęła! Teraz bez sarkazmu z lekarzem leczącym proszę porozmawiać o dopasowaniu leczenia.
Pozdrawiam
W. Łuczkowski.

Witam Panią
Podstawową i często wystarczającą formą leczenia neurastenii
jest psychoterapia.
Jeżeli zachodzi konieczność wzmocnienia osłabionego układu
nerwowego
lub odczuwane objawy są szczególnie uciążliwe,
wtedy doraźnie stosuje się środki farmakologiczne.
Leczenie farmakologiczne, tzn. środki uspokajające,
obniżające napięcie, czasem antydepresanty o dodatkowym
działaniu tłumiącym lęk sprawiają, że dolegliwości stają się
łatwiejsze do zniesienia.
Jednak środki farmakologiczne nie leczą neurastenii
i nie rozwiązują Pani problemów, jedynie tłumią objawy.
Przyczyną neurastenii są zarówno czynniki biologiczne jak też,
a właściwie przede wszystkim, czynniki psychologiczne
oraz środowiskowe, zatem priorytetem jest odpowiednio
dopasowana psychoterapia.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć neurastenię,
należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie opracować
właściwą metodę terapii.
Pani psycholog nie ma prawa stawiać Pani tego typu warunków.
Natomiast, jeżeli Pani terapeuta nie radzi sobie z problemem,
Pani ma prawo zmienić psychoterapeutę.
Odpowiednia psychoterapia przywróci Pani równowagę wewnętrzną
i radość życia.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz
psycholog
konsultacje@psycholog24online.pl
http://psycholog24online.pl