Obawy przed skutkami ubocznymi leku na nerwicę lękową

Witam. Mam nerwicę lękową. Byłam u psychiatry, dostałam lek o nazwie Oroes 10 mg, w jego skład wchodzi escitalopram. Na początku mam brać dawkę 5 mg. Problem jest taki, że bardzo boję się skutków ubocznych, a w ulotce jest tego sporo, również opinie na forum mnie zniechęciły. Dodatkowo biorę bibloc 2,5 mg na przyspieszony rytm serca. W ulotce pisze też, że jeśli ktoś ma zaburzenia rytmu serca i bierze leki na serce nie powinien brać tego antydepresantu. Moje zaburzenia wynikają ze stresu, więc nie wiem czy to też jest brane pod uwagę w ulotce. Nie mam arytmii czy innej choroby, byłam u kardiologa i nic nie stwierdzono. Lekarz mówił, że mogę brać te dwa leki, jednak mam obawy, że coś może mi się stać z sercem np. niespodziewany atak. Muszę się jakoś przełamać, bo nerwica stale się pogłębia, dokuczają mi różne objawy, nie tylko od strony serca, ale również lęki, a nawet fobie itp. A wizja zażycia leku też mnie przeraża. Co robić?

Witam Panią,
Podstawową i często wystarczającą formą leczenia zaburzeń lękowych
i fobii jest psychoterapia.
Jeżeli zachodzi konieczność wzmocnienia osłabionego układu
nerwowego
lub odczuwane objawy są szczególnie uciążliwe,
wtedy doraźnie stosuje się środki farmakologiczne.
Leczenie farmakologiczne, tzn. środki uspokajające,
obniżające napięcie, czasem antydepresanty o dodatkowym
działaniu tłumiącym lęk sprawiają, że dolegliwości stają się
łatwiejsze do zniesienia.
Jednak środki farmakologiczne nie leczą fobii ani zaburzeń lękowych
i nie rozwiązują Pani problemów, jedynie tłumią objawy.
Przyczyną zaburzeń lękowych i fobii są zarówno czynniki biologiczne
jak też, a właściwie przede wszystkim, czynniki psychologiczne
oraz środowiskowe, zatem priorytetem jest odpowiednio
dopasowana psychoterapia.
Aby skutecznie i bezpiecznie wyleczyć zaburzenia lękowe
i fobie, należy dotrzeć do źródła problemu i na tej podstawie
opracować właściwą metodę terapii.
Zachęcam Panią do podjęcia psychoterapii.
Odpowiednia psychoterapia przywróci Pani spokój, równowagę
wewnętrzną i radość życia.
Gdyby chciała Pani porozmawiać ze mną o problemie,
to zapraszam do kontaktu.
Istnieje możliwość konsultacji online,
np. za pośrednictwem komunikatora Skype.
Pozdrawiam serdecznie

Hanna Markiewicz,
psycholog,
e-mail: psycholog24x@gmail.com
tel. 505 075 298,
http://psycholog24online.pl