Czy ostra biegunka przyczyni się do zakłamania wyników badań hormonalnych?

Czy ostra biegunka przez dzisiejszy dzień przyczyni się do zakłamania wyników poziomu testosteronu, androstendionu oraz DHEA-S, które ma być wykonane jutro rano z krwi?

Dobry wieczór,

Aby wyniki były w pełni wiarygodne, najlepiej gdyby dokonała Pani oznaczenia stężenie hormonów min. 2 dni po ustaniu ostrej biegunki, kiedy Pani organizm wróci do stanu zdrowia. Ostra biegunka wiąże się z niewielkimi zaburzeniami układu endokrynnego, co może mieć wpływ na wyniki badań. Co prawda niewielki, ale zawsze zmniejszający wiarygodność badania.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz