Podejrzenie zaburzeń hormonalnych u 21-latki

Jestem 21 letnią kobietą. Podejrzewam u siebie zaburzenia hormonalne. Zaczęły rosnąć mi włosy na brzuchu, piersiach i między nimi oraz na plecach. Nie jest to zarost typowo męski, lecz na mojej bladej skórze widać ciemniejsze włoski. Oprócz tego włosy strasznie wypadają. Doszło to do takiego stanu, że zaczynam mieć widoczne zakola, prześwity z boku głowy. Z wypadającymi włosami borykam się już od bardzo długiego czasu (niegdyś chorowałam na anemie). Czy mogę wspomagać włosy naparem z kozieradki?

Dzień dobry,

Powinna Pani ustalić przyczynę Pani dolegliwości, a potem dobrać odpowiednie leczenie. Proszę na początek oznaczyć sobie stężenie testosteronu, androstendionu i DHEA-S oraz kortyzolu i TSH we krwi. Badania należy wykonać rano na czczo. W przypadku nieprawidłowości warto skontaktować się z endokrynologiem.

Pozdrawiam serdecznie.

Marek Derkacz