Wyniki tarczycowe a wypadanie włosów

Witam. Od dawna (3 lat) borykam się z wypadaniem włosów. Ktoś poradził mi zrobić wyniki tarczycowe. Więc zrobiłam, niestety nie umiem ich zinterpretować. Proszę o pomoc, bo nie wiem czy muszę udać się do endokrynologa. A w mojej miejscowości nie ma takiego lekarza. Proszę o pomoc. Oto moje wyniki TSH 2,813 ulU/ ml FT3 3,15 Pg/ml FT4 0,87 ng/dl antyTPO 0,29 IU/ml

Dzień dobry,

Jeśli planuje Pani ciążę, to niezbędne jest obniżenie TSH do wartości poniżej 2,5 - a więc włączenie leczenia. Jeśli nie, to oficjalnie nie ma wskazań do stosowania hormonów tarczycy, Proszę sprawdzić poziom ferrytyny - norma wynosi od 10 ng/ml, zaś poziom optymalny, aby zatrzymać wypadanie wlosów wynosi >40 ng/ml, zaś aby włosy zaczęły odrastać zakłada się, aby ferrytyna oscylowała > 70 ng/ml. Jeśli poziom jest za niski warto rozważyć pod kontrolą lekarza suplementację żelazem. Wcześniej powinna Pani wykonać również morfologię krwi. Jeśli wypadają Pani włosy w ok. skroniowej i na czubku głowy, to wskazane jest oznaczenie androgenów - testosteronu całkowitego, androstendionu, DHEA-S oraz SHBG i wyliczenie współczynnika FAI. Wyniki te pozwolą ustalić przyczynę i dobrać najlepsze dla Pani leczenie. Istotne jest również, czy ma wypadaniu włosów towarzyszą jakieś zmiany na skórze głowy. Warto zakupić preparaty na wzmocnienie włosów, m.in. z biotyną oraz dobry szampon na wypadające włosy. Jeśli nie ma Pani dostępu do endokrynologa, to warto aby pokazała się Pani z wynikami badań swojemu lekarzowi rodzinnemu. Jeśli będzie posiadał odpowiednią wiedzę, to Pani pomoże. W przeciwnym razie skieruje Panią do endokrynologa i/lub dermatologa

Z poważaniem,

Marek Derkacz