Utrata wagi ciała i nadmierne wypadanie włosów

Witam, od połowy grudnia do marca schudłam 14 kg ponieważ chciałam wreszcie wyglądać dobrze w lecie. Od jakiś 2 miesięcy strasznie wypadają mi włosy, naprawdę garściami (nigdy wcześniej aż tak mi nie wypadaly). Co mogę zrobić? Co zażywać? Bardzo proszę o radę jestem załamana...

Dzień dobry,

Przyczyn wypadania włosów może być wiele. Jeśli schudła Pani, to zapewne była Pani na jakiejś diecie redukcyjnej, zwiększyła Pani ilość wysiłku fizycznego. Niewykluczone, że ma Pani niedobory witamnowo-mineralne, aczkolwiek bez dokładnego zbadania Pani i zebrania wywiadu nie da się ustalić dokładnej przyczyny Pani dolegliwości. Warto udać się do lekarza, a wcześniej wykonać podstawowe oznaczenia: morfologię, TSH, ferrytynę,. Jeśli włosy bardziej wypadają przy skroniach i na czubku głowy, to jeszcze proszę oznaczyć testosteron całkowity i SHBG - na ich podstawie wylicza się wskaźnik wolnych androgenów, tzw. FAI, który u kobiet powinien wynosić < 5. Lekarz po dokładnym zbadaniu Pani zaleci Pani wykonanie ew, innych koniecznych badań. Obecnie sugerowałbym zastosowanie jakichś suplementów wzmacniających włosy (nie mogę reklamować żadnych produktów, więc nie podaję nazw, ale w aptekach jest ich sporo...) i dobry szampon, aczkolwiek warto byłoby wcześniej udać się do lekarza, aby ustalić przyczynę i wówczas dobrać najbardziej skuteczne leczenie.

Pozdrawiam serdecznie.
dr n. med. Marek Derkacz