Wypadanie włosów od dwóch lat

Witam, Od około dwóch lat mam problem z wypadaniem włosów, stosowałam pełno środków, aby to zwalczyć od wcierki Seboradin z chlorofilem, szampon Cece med, ampułki oraz biorę tabletki przez 4 miesiące Solgar- włosy, skóra, paznokcie, następnie Merz Specjal przez 6 miesięcy, a aktualnie Vitabion. W okresie zimowym stosuję wit. D3. Robiłam badania krwi i tarczycy wszystko w normie. Proszę o jakieś wskazówki jak można temu zaradzić, bo nic nie pomaga, a teraz włosy wręcz się sypią. Pozdrawiam

Dzień dobry,

Powinna Pani wykonać badania hormonalne, najlepiej po konsultacji z endokrynologiem, aby nie mnożyć kosztów. Jeśli są jakieś zaburzenia hormonalne, to wówczas nawet najdroższe i mocno reklamowane suplementy nie bardzo Pani pomogą. Na początek zalecałbym oznaczenie TSH, warto również oznaczyć stężenie FT4 i FT3, aby zobaczyć, czy konwersja hormonów jest prawidłowa. Dodatkowo testosteron całkowity i SHBG - i na podstawie tych dwóch wyników proszę wyliczyć FAI - wskaźnik wolnych androgenów - norma wynosi < 5. Warto oznaczyć poziom ferrytyny we krwi. Optymalny 90-110, choć norma zaczyna się od 10, w razie czego suplementacja żelazem po konsultacji z lekarzem. Lepiej stosować leki przepisywane na receptę, bo nawet te najdroższe suplementy ich nie zastąpią, a jak się często okazuje zawierają niekiedy połowę składu z ulotki (nie podlegają kontroli takiej jak leki. a więc i jakość i ilość substancji czynnych może pozostawiać wiele do życzena), zwłaszcza, że nie przechowywane w odpowiednich warunkach tracą swoje właściwości. Mam pacjentki, które przyjmowały drogie suplementy w cenie ok. 100 zł za opakowanie i po zamianie na produkty na receptę za niecałe 10 zł było widać efekty. W razie podejrzenia choroby skóry głowy, warto byłoby skontaktować się również z dermatologiem. Ważny jest też dokładnie zebrany wywiad z Panią i dokładne badanie lekarskie - wówczas najbardziej precyzyjnie można dobrać niezbędne badania laboratoryjne, a tym samym leczenie. Pozdrawiam serdecznie.
Marek Derkacz