Zapytaj lekarza

7 4 0 , 2 2 1

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy PCOS należy leczyć?

Mam 22 lata, nie chcę na razie mieć dzieci. Czy w takim przypadku PCOS należy leczyć? Mój ginekolog - endokrynolog powiedział, że na leczenie mam się zgłosić tylko jeśli będę chciała zajść w ciąże i że poza tym PCOS jest nieuleczalne. Na moją prośbę dał mi tabletki antykoncepcyjne na wyregulowanie okresu i zmniejszenie nadmiernego owłosienia. Możliwe jest zniknięcie włosków na brodzie od leków? Czy można leczyć PCOS u ginekologa? U mnie w mieście nie ma dość dobrych ginekologów - endokrynologów.

22 LAT ponad rok temu

Powikłania cesarskiego cięcia

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam!

Zależy co Pani rozumie przez "leczyć". Niestety zespół PCOS jest chorobą nieuleczalną w tym sensie, że nie potrafimy usunąć z organizmu jego przyczyny. Możemy natomiast minimalizować skutki i objawy. U kobiet, które nie chcą zajść w ciążę, a cierpią z nadmiernego owłosienia, braku miesiączek i tworzenia się charakterystycznych małych torbieli na jajnikach zaleca się stosowanie antykoncepcji hormonalnej, która wykazuje działanie antyandrogenne. Dodatkowo stosuje się u kobiet cierpiących na otyłość, czy mających problemy z podwyższonym poziomem cukru, leki obniżające insulinooporność. W przypadku chęci zajścia w ciążę odstawia się antykoncepcję, a podejmuje działania, które umożliwiają czy przyspieszają wystąpienie owulacji.

Pozdrawiam serdecznie!

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy