Czy płód tak szybko przybrał na wadze?

Witam, jestem obecnie w 38 tygodniu ciąży, wczoraj na wizycie lekarz powiedział, że dziecko wazy 3600g, ale 2 tygodnie temu na wizycie dziecko ważyło 2500g, lekarz nic nie powiedział... Czy to możliwe żeby przez równe 2 tygodnie przybrało ponad 1kg? Dodam, że ja przez te 2 tygodnie przytylam 2kg, ale to głównie obrzęki, których wcześniej nie miałam a teraz się pojawiły. Oczywiście zdaje sobie sprawę, że to nigdy nie jest 100% waga i może się wahać, ale martwi mnie ta duża waga bo do terminu jeszcze trochę.

Redakcja abcZdrowie

Witam,

w ostatnich tygodniach ciąży dziecko przybiera na wadze ok. 300 gramów tygodniowo – choć proszę pamiętać, że jest to wartość szacunkowa i może różnić się, to mimo wszystko jest mało prawdopodobne, by dziecko przez 2 tygodnie przybrało ponad 1 kg.

Natomiast nie ma Pani powodu do obaw – waga dziecka podana przez lekarza nie jest wagą faktyczną płodu, lecz orientacyjną, którą wylicza aparat USG na podstawie wymiarów dziecka mierzonych podczas badania ultrasonograficznego. Pod uwagę brany jest: obwód głowy i brzucha płodu, długość kości udowej oraz wymiar dwuciemieniowy. Tutaj więcej szczegółów: https://portal.abczdrowie.pl/badanie-usg-w-ciazy.

Zatem podawana waga płodu obarczona jest ryzykiem błędu (nawet do 500 g), który może wynikać z wielu czynników, w tym techniki pomiaru, nadmiernej ruchliwości dziecka, która uniemożliwia precyzyjne zmierzenie poszczególnych parametrów, a także cech osobniczych dziecka, które przekładają się na jego rzekomą wagę.

Być może zainteresuje Panią także ten artykuł: https://portal.abczdrowie.pl/ciaza-tydzien-po-tygodniu.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.