Czy po odstawieniu doustnej antykoncepcji hormonalnej miesiączka może się opóźniać?

Dzień dobry. W drugiej połowie grudnia zakończyłam ostatnie opakowanie tabletek, wystąpiło normalne krwawienie jednak nie zaczęłam nowego opakowania, miesiączkę miałam dostać 22.01, a dalej jej niemam. Czy po odstawieniu tabletek miesiączka może się spóźniac, czy może świadczy to o ciąży? Z góry dziękuję za odpowiedź.

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! W opisanym przez Panią przypadku opóźnienie miesiączki może mieć wiele przyczyn. W tym może być to wynik: 1. ciąży, 2. przejściowych zaburzeń miesiączkowania, które dość często występują po odstawieniu antykoncepcji hormonalnej, 3. innych przyczyn, np. zaburzeń funkcji tarczycy, innych zaburzeń hormonalnych, zmiany diety, itd. Póki co proszę cierpliwie poczekać na miesiączkę. Jeśli nie wystąpi w ciągu kilku najbliższych dni, proszę udać się na wizytę do specjalisty ginekologa.