Czy po odstawieniu tabletek łatwiej zajść w ciążę?

Witam, ponieważ od jakiegoś czasu bezskutecznie staram się o dzidziusia, lekarz przepisał mi na 2 miesiące tabletki antykoncepcyjne twierdząc, że po ich odstawieniu prawdopodobieństwo zajścia w ciąże znacznie wzrośnie. Mam takie pytanie czy mogę odstawić tabletki w trakcie drugiego opakowania, czy lepiej dokończyć pierwsze opakowanie i wtedy przerwać stosowanie leku? Z uwagi na wyjazd męża nie mogę czekać do końca drugiego opakowania. Kiedy jest największe prawdopodobieństwo zajścia w ciąże, czy 1 opakowanie wystarczy? Czy przerywając opakowanie w trakcie od razu wystąpi krwawienie? Dziękuję i pozdrawiam!

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Zdecydowanie odradzałabym odstawienie tabletek w połowie opakowania. Takie postępowanie wiąże się z rozchwianiem gospodarki hormonalnej. Jeżeli nie odpowiada Pani termin zakończenia drugiego blistra, może Pani przyjąć tylko jedno opakowanie, choć wolałabym nie zmieniać zaleceń Pani lekarza prowadzącego.

Nie ma badań klinicznych, które dawały odpowiedź na to, w którym momencie stosowania tabletek istnieją największe szanse na poczęcie dziecka. Faktycznie jednak, zauważono współzależność stosowania antykoncepcji z większą liczbą ciąż po jej odstawieniu.

Pozdrawiam