Czy po tatuażu mogą pojawić się powikłania?

Czy po wykonaniu tatuażu można mówić mieć powikłamia i czy można być chorym i na jaką chorobę czy tatuaż szkodzi zdrowiu oraz jakie mogą być przeciwskazania planuje swój pierwszy tatuaż i się boje
MĘŻCZYZNA, 39 LAT 9 miesięcy temu

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zrobienie tatuażu niekiedy może wiązać się z powstaniem powikłań po zbiegu, zwłaszcza jeżeli jest on wykonywany w nieodpowiednich warunkach, bez zachowania standardów higieny i czystości, dlatego zaleca się udanie się do profesjonalistów z polecanych salonów.

Wśród chorób, które mogą się pojawić po zrobieniu tatuażu, wyróżnia się np. infekcje skóry (zaczerwienienie, gorączka), zakażenia wirusowe (powodujące WZW typu B/C, HIV), alergie w przypadku uczulenia na składniki tuszu, powstawanie blizn.

Przeciwwskazaniami do tatuażu są: choroby skóry np. AZS, łuszczyca, zaburzenia krzepnięcia krwi, choroby serca/autoimmunologiczne, cukrzyca, alergia na tusz itp., dlatego jeżeli którekolwiek z nich u Pana występują, konieczne jest poinformowanie o nich tatuażysty.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/jak-tatuaze-wplywaja-na-zdrowie

https://portal.abczdrowie.pl/eksperci-sugeruja-ze-szkolenia-dotyczace-diagnozowania-raka-skory-powinna-przejsc-kazda-osoba-zajmujaca-sie-wykonywaniem-tatuazow

https://portal.abczdrowie.pl/laserowe-usuwanie-tatuazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.