Czy naruszenie pieprzyka tatuażem jest groźne?

Dzień dobry, ostatnio wykonałem cover tatuażu, czyli zakrycie starego, wyblakniętego. Niestety tatuażysta - to również moja wina, bo nie zwróciłem mu uwagi, jednak uważałem to za oczywistość - pokrył mi tuszem dwa wystające pieprzyki. Jednego słabiej, jest widoczna struktura, drugiego mocniej. Jest zakryty... Naczytałem się dużo o konsekwencjach i wpadłem w panikę. Teraz bardzo się boję. Czy faktycznie może to mieć dramatyczne konsekwencje? Do tego odczuwam swędzenie w innych miejscach tatuażu i obawiam się, że może być to jakieś uczulenie (choć może to po prostu proces gojenia...). Tatuaż wykonałem miesiąc temu.

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry, rzeczywiście nie zaleca się wykonywania tatuażu bezpośrednio na pieprzyku, może się to przyczynić do podrażnienia czy powstania zapalenia w miejscu zmiany, dodatkowo znamię może być trudniejsze do zdiagnozowania, jeśli by się coś z nim działo (znamiona mogą ewoluować).

Tatuaż na pieprzyku nie powoduje bezpośrednio raka (czerniaka), jednak może się przyczynić do jego rozwoju (ciężej jest zauważyć problemy skórne, gdy ta jest pokryta tuszem).

Zachęcamy wobec tego do wizyty u dermatologa, który przyjrzy się miejscu, gdzie jest tatuaż i oceni, czy świąd skóry może być efektem uczulenia.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/eksperci-sugeruja-ze-szkolenia-dotyczace-diagnozowania-raka-skory-powinna-przejsc-kazda-osoba-zajmujaca-sie-wykonywaniem-tatuazow

https://portal.abczdrowie.pl/laserowe-usuwanie-tatuazy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.