Czy po tym wszystkim mogę zajść w ciążę?

WITAM, WITAM. Jestem kobietą i mam 20 lat. Z chłopakiem raczej unikamy bezpośredniego kontaktu seksualnego ze względu na to, że w tym momencie naszego życia, ciąża nie byłaby zbytnio pożądana. W każdym bądź razie, od czasu do czasu między nami do seksu dochodzi. No i tak stalo się 11. dnia cyklu, mianowicie 5/6 dni przed owulacją. Zabezpieczenie było w postaci prezerwatywy. Seks trwał z 15/20 min i doszedł we mnie. Po tym mój chlopak poszedl umyć ręce i później znów się zadowalalismy tylko tym razem rękami i ustami. Dodam jeszcze taką dygresję, iż parę dni po stosunku dostalam uporczywej infekcji intymnej, wyleczyłam się tabletką dopochwową oraz żelem do miejsc intymych. Miałam parę egzaminów w tym czasie, które były dla mnie bardzo stresujące oraz chodzę do pracy w weekendy, która również czasami wywołuje u mnie stres. Teraz jestem teoretycznie 9 dni przed okresem. Nurtuje mnie jednak pytanie czy jest możliwość, że moja miesiączka się przesunie, albo w ogóle się nie pojawi, ponieważ mogłam zajść w ciążę? Z niecierpliwością czekam na odpowiedź oraz z góry dziękuję. Pozdrawiam :)

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

Dziękujemy za zadanie pytanie na portalu. Jeżeli okres nie pojawi się w terminie warto dla pewności wykonać dodatkowo test ciążowy dostępny w aptekach czy drogeriach. Aby dał wiarygodny wynik, najlepiej zrobić go w dniu spodziewanej miesiączki.

Na sklepowych półkach znajdzie Pani różne rodzaje takich testów, tj. paskowe, strumieniowe i płytkowe. Innym dokładnym badaniem jest także laboratoryjny test ciążowy, który wykonuje się z krwi. Polega on sprawdzeniu poziomu stężenia hormonu o nazwie gonadotropina kosmówkowa. Dzięki niemu można wykryć ciążę już nawet po 7 dniach od momentu zapłodnienia. Test ten nie wymaga jakiegoś specjalnego przygotowania, ale dobrze jest wykonać go z rana. W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku, należy udać się jak najszybciej do ginekologa, który zleci dalsze kroki. Na przyszłość warto rozważyć stosowanie także innych metod antykoncepcji np. hormonalnej. Dobór najlepszej z nich należy jednak przedyskutować z lekarzem.

Jednocześnie zachęcamy do przeczytania artykułu opublikowanego na portalu abcZdrowie.pl. Znajdzie w nim Pani więcej dodatkowych informacji na temat różnych metod antykoncepcyjnych:

https://portal.abczdrowie.pl/antykoncepcja-wybierz-metode-dla-ciebie

Warto także przeczytać odpowiedzi ekspertów portalu abcZdrowie.pl na pytania o podobnej tematyce zadane przez innych użytkowników naszego serwisu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mozliwosc-ciazy-po-stosunku-z-zabezpieczeniem-prezerwatywa

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/mozliwosc-ciazy-po-stosunku-z-prezerwatywa

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-jest-mozliwosc-zajscia-w-ciaze-w-wyniku-stosunku-z-zabezpieczeniem

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.