Czy po zakończeniu diety okres powróci?

Witam, w styczniu zaczęłam swoją przygodę z odchudzaniem. Przy wzroście 171 ważyłam 63 kg,ogólnie nie narzekałam na wyglad swojej sylwetki,ale bardzo przeszkadzał mi moj brzuch,który w obwodzie miał ponad 90 cm,ze względu na niego zaczęłam mniej jeść oraz więcej się ruszać (średnio co 2 dzień robiłam 15 minutowy trening cardio),jadłam średnio 1700 kcal. Niestety schudłam bardzo ze wszystkich części ciała oprócz brzucha... wazę teraz 50 kg,a moj brzuch nadal jest taki jak był... Istotne jest to,ze od dziecka mam problemy z zaparciami i potrafię nawet „nie korzystać z toalety” miesiąc,podejrzewałam ze to tarczyca,byłam u lekarza i została ona wykluczona. W kwietniu miałam swój ostatni okres,dotychczas miałam regularne miesiączki,ale od kwietnia nic... podejrzewam ze to wina diety. Podobno aby przywrócić dobry stan gospodarki hormonalnej powinnam więcej jeść j zrezygnować z ćwiczeń-od dzisiaj zaczynam,ale z drugiej strony chciałabym mieć mniejszy brzuch. Co mam zrobić?
KOBIETA, 20 LAT ponad rok temu

Witam serdecznie,
jedynym rozwiązaniem jest wprowadzenie zdrowej, pełnowartościowej diety, która odbuduje Pani organizm. Jeżeli pomimo stosowania zdrowego odżywiania okres nie wróci należy udać się do ginekologa.
Ja jako dietetyk mogę zaproponować ułożenie diety. Z pewnością nie powinna to byc dieta zbyt niskokaloryczna bo to ani nie pomaga w odchudzaniu (najczęściej jest efekt jo-jo lub problemy zdrowotne) ani w uzyskaniu płaskiego brzucha.
Jeżeli chodzi o zaparcia to proszę jeść regularnie 5posiłków dziennie w odstępach około 3h. Lepiej zjadać mniejsze porcje, ale czyściej, aby nie obciążyć przewodu pokarmowego. Ważne, by jeść bez pośpiechu, dokładnie przeżuwając każdy kęs. Dzień należy zaczynać od pełnowartościowego śniadania. W ten sposób od rana pobudzamy swój organizm do działania, przyspieszamy przemianę materii i każdy kolejny posiłek będzie lepiej trawiony.
Zdecydowanie zdrowszym i korzystniejszym rozwiązaniem dla naszej sylwetki jest jedzenie częściej, ale mniejszych porcji.
Ostatni posiłek należy spożywać ok 3h przed snem. Powinna Pani również pić od 1,5 do 2 litrów wody dziennie, najlepiej pomiędzy posiłkami, aby zapewnić wystarczającą ilość płynów w organizmie.
W diecie nie może zabraknąć błonnika, który poprawia perystaltykę jelit. Proszę sięgać po pełnoziarniste pieczywo, płatki owsiane górskie, kasze, razowe makarony, warzywa i owoce (z nimi ostrożnie ponieważ posiadają sporo cukrów prostych). Produkty te zawierają witaminy z grupy B niezbędne do wytwarzania enzymów trawiennych oraz błonnik regulujący trawienie. Warto również wprowadzić do diety mleczne napoje fermentowane, jogurt naturalny, kefir, maślanka, a także napoje z bakteriami probiotycznymi. Zawarte w nich dobre bakterie regulują trawienie, bakterie probiotyczne zaś wspomagają florę bakteryjną jelita grubego.
Sięga Pani także po świeże zioła, natkę, koperek, bazylię, cząber, rozmaryn, tymianek, miętę, majeranek . Zawierają one olejki eteryczne o działaniu rozkurczającym. Rana na czczo przed śniadaniem można wypić szklankę wody z sokiem z cytryny co również przyczyni się do przyspieszenia przemiany materii.

Proszę zadbać o zdrową i odpowiednio zbilansowaną dietę, która dostarczy wszystkich składników odżywczych w odpowiednich proporcjach. Dieta powinna być dobrana indywidualnie i uwzględniać Pani dzienne zapotrzebowanie energetyczne. Jeżeli miałaby Pani problem z ustaleniem prawidłowego jadłospisu zachęcam do kontaktu:

tel. 506225670 lub joanna.wasiluk@o2.pl
Pozdrawiam
Mgr Joanna Wasiluk
Dietetyk

0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty