Czy podany wynik jest prawidłowy?

Witam, Proszę o objaśnienie mi wyników biocenozy. Leukocyty: dość liczne Nabłonki: wielokątne płaskie Flora bakteryjna: nieliczna Rzęsistek pochwowy: nb Drożdżyca: nb Pałeczki kwasu mlekowego: obecne liczne ( ) Dodam, że nie współżyję. Miałam lekkie pieczenie pochwy i odczuwałam dyskomfort w cewce moczowej ale posiewy z cewki oraz pochwy (bakteryjny (-tlenowo) oraz mykologiczny) wyszły ujemne. Czy wynik podany wyżej jest prawidłowy? Czy powinnam zastosować coś na te 'nieliczne' bakterie czy to samo sie oczyści? A jesli tak to co. (Mam podatność do infekcji grzybiczych.)

Redakcja abcZdrowie

Szanowna Pani,

Bardzo dobrze, że wykonuje Pani kontrolne badania biocenozy pochwy. To dość istotne działanie w kierunku skontrolowania czystości pochwy. Taka diagnostyka pozwala wykryć wszelkie infekcje intymne, a także zróżnicować pochodzenie stanów zapalnych (bakteryjne, wirusowe, czy grzybicze), a także ocenić florę bakteryjną pochwy.

Biorąc pod uwagę opis przedstawionego badania oraz występujące objawy z okolic intymnych, można by stwierdzić, że przyczyną takich dolegliwości może być podłoże grzybicze. Często takie objawy mogą nasilać się pod wpływem spożywania dużej ilość cukrów prostych, czy po przebytej antybiotykoterapii.

Bardzo pomocne może okazać przyjmowanie probiotyków ginekologicznych, a także stosowanie delikatnych preparatów myjących bez substancji konserwujących z dodatkiem kwasu mlekowego i wyciągu z kory dębu.

Ze względu na odległość, trudno jest dokładnie ocenić Pani stan zdrowia. Zalecamy, zatem konsultację z lekarzem ginekologiem, który po badaniu przedmiotowym zdecyduje o ewentualnym leczeniu czy diagnostyce.

Podobna tematyka została również przedstawiona w poniższych artykułach:

https://zdrowie.parenting.pl/posiew-z-pochwy

https://zdrowie.parenting.pl/badanie-czystosci-pochwy

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.