Czy podczas miesiączki można wykonać ekstrakcję kilku zębów?

Na przyszły tydzień mam zaplanowany rozległy zabieg stomatologiczny, polegający na chirurgicznym usuwaniu zębów i ich pozostałości w górnej części szczęki oraz leczeniu kanałowym wraz z czyszczeniem torbieli. Szczegółowy przebieg zabiegu ma być aktualizowany na bieżąco, lecz z pewnością nie będzie to ekstrakcja tylko jednego zęba, zaś zabieg ma się odbyć pod narkozą. Data zabiegu jednakże pokrywa mi się z datą wystąpienia miesiączki. Chciałabym więc zapytać, czy jest to przeciwwskazanie do zabiegu i powinnam go przesunąć. Miałam kiedyś wycinany jajnik pod koniec miesiączki, lecz nie wiem, czy jest to podobny przypadek.

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

jeżeli chodzi o zabiegi stomatologiczne, w szczególności takie polegające na usuwaniu zębów oraz leczeniu kanałowym, raczej nie są odradzane podczas miesiączkowania. Faktycznie, podczas okresu zmniejszona jest krzepliwość krwi i mogą występować krwotoki, jednak są to marginalne przypadki i nie są przeciwwskazaniem.

Problemem mogą się jednak okazać objawy związane z zespołem napięcia przedmiesiączkowego (PMS), czyli bóle głowy, rozdrażnienie, wahania nastrojów, bóle brzucha itp., jeśli jednak dobrze Pani znosi te kilka dni w miesiącu, to i to nie będzie problemem.

W wolnej chwili zachęcamy do zapoznania się z pytaniami innych użytkowników, którzy również mieli podobny problem:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-podczas-miesiaczki-mozna-leczyc-zeby-kanalowo

https://portal.abczdrowie.pl/leczenie-kanalowe

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.