Czy podjęłam właściwą decyzję?

Witam!

Jakieś 2,5 m-ca temu wykryłam guzka w prawej piersi, pędem pobiegłam do mojej pani ginekolog na USG - diagnoza: włokniak. Rada pani ginekolog: może pani usuwać, może pani nie usuwać i poobserwować. Stwierdziłam, że pojadę do centrum onkologi z wynikiem na konsultację, pomacali mnie, stwierdzili  to samo i wysłali na biopsję mammotomiczną. Wszystko byłoby OK, tylko okazało się, że USG "kłamało" a mój włókniak okazał się guzem liściastym, a żeby było zabawniej - otoczył się torebką, która do złudzenia przypominała włokniaka.

Chodzi o to, że podczas biopsji lekarz stwierdził, że ciężko jest usunąć mojego guza, ponieważ jest blisko klatki piersiowej. Zdecydowałam się na zabieg wycięcia większego marginesu w miejscu gdzie był mój guzek. Boję się, że może coś zostać i będę miała powtórkę z rozrywki. Rzecz w tym, że moja mama jest chora na raka piersi (też prawa) carcinoma ductale invasivum, jej siostra jest po amputacji piersi. Czy istnieje ryzyko, że liściaściak nabierze cech złośliwych? W jakim czasie to następuje? Gdzie mogę znaleźć najbardziej rzeczowe informację o tym, jak dbać o chorego, który przyjmuje chemioterapię, czeka go mastektomia i naświetlania?

Bardzo dziękuję za informację, Kasia

KOBIETA ponad rok temu

Witam serdecznie.

Guz liściasty nie stanowi jednoznacznego rozpoznania. Istnieją guzy lisciaste łagodne, graniczne i zlośliwe. Ostateczne rozpoznanie zostaje zwykle postawione na podstawie wyniku hist-pat wyciętego guza.

Jeżeli u Pani stwierdzono, że guz lisciasty jest lagodny, to nie ma większego ryzyka zezłośliwienia, jedynie nawrotu miejscowego guza. Niemniej jest Pani zapewne w grupie ryzyka zachorowania na raka piersi, z racji obciążenia rodzinnego.

Koniecznie proszę poprosić lekarza rodzinnego o skierowanie do Poradni Genetycznej, gdzie zostanie Pani przebadana i zostanie Pani zalecone odpowiednie postępowanie profilaktyczne.

Jeżeli chodzi o opiekę nad chorym podczas chemioterapii, proszę zajrzeć na stronę "Warto wiedzieć" w naszym serwisie.

Pozdrawiam serdecznie