Czy podwyższone OB może być związane z zapaleniem zatok lub szczepionką przeciwko żółtaczce?

Witam. Za parę dni mam operację zatok i korekcję przegrody nosowej - od ponad pól roku cierpię na przewlekle zapalenie zatok i 4 razy brałam w tym czasie antybiotyk. Parę dni temu szczepiłam się również przeciwko zółtaczce. Dzień po szczepionce zrobiłam badania krwi + moczu i wyniki mnie zaniepokoiły, a konkretnie OB=20, które według danych dostepnych w internecie powinno wynosić do 13. Zastanawiają mnie też wartosci w wynikach badania moczu: urobilinogen: 0,2 E.U./dl, leukocyty: mało (czy nie powinno być 0?), osad moczu krwinki białe: 4-5 (nie za dużo?), krwinki czerwone: św 0-1, flora bakteryjna: pojedyncze. Czy podwyższone OB może mieć związek z moimi zatokami lub otrzymaną szczepionką? Proszę również o skomentowanie wyników badania moczu. Dodam, że jestem kobietą i mam 20 lat. Pozdrawiam Monika

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Niewielkie przyspieszenie OB może wynikać z przewlekłego stanu zapalnego zatok. Co do badania ogólnego moczu: podane przez Panią parametry nie budzą zastrzeżeń - zarówno stężenie urobilinogenu, jak i liczba leukocytów w osadzie moczu mieszczą się w granicach wartości prawidłowych. Obecność w próbce moczu pojedynczych leukocytów nie jest patologią - niepokojące są jedynie wyniki przekraczające normę.

Pozdrawiam