Czy podwyższony poziom chromograniny A zawsze świadczy o nowotworze?

Czy podwyższony poziom chromograniny a zawsze świadczy o nowotworze czy to może być inne schorzenie? Wynik 375.25 przy normie 0-100.

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

podwyższony poziom chromograniny nie musi świadczyć o nowotworze, choć zwiększa jego prawdopodobieństwo. Przy pomocy tego badania nie można jednak stwierdzić ani rodzaju nowotworu, ani lokalizacji.

Czasem zdarza się również, iż pacjent z prawidłowym poziomem chromograniny choruje na nowotwór, więc wynik w normie nie gwarantuje braku komórek nowotworowych.

Podwyższone stężenie chromograniny obserwuje się nie tylko w przypadku nowotworów, ale również w przebiegu chorób wątroby, nadciśnieniu, cukrzycy, przewlekłych chorób nerek, zapalenia trzustki, chorób zapalnych jelit, a nawet w stresie.

Proszę więc porozmawiać o tym wyniku z lekarzem, który zlecił badanie. Najprawdopodobniej konieczne będzie poszerzenie diagnostyki.

Szczegółowe informacje na temat badania znaleźć można w artykule:

https://portal.abczdrowie.pl/chromogranina-a-co-to-jest.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.