Czy podwyższony testosteron ma związek z brakiem okresu?

Witam, chciałam zapytać o kilka nurtujących mnie spraw. Miesiączkę miałam 18 lipca, współżyłam 25 lipca, cztery tygodnie od współżycia robiłam test ciążowy (ale nie z porannego moczu), którego wynik był negatywny, 3 września (a więc 5 i pół tygodnia od współżycia) byłam u ginekologa, który mnie zbadał, miałam także robione usg dopochwowe, które także nie wykryło ewentualnej ciąży.

Chciałam zapytać czy po takim czasie od współżycia mogę być pewna braku ciąży? Niedawno miałam także robione badania hormonalne, w których wykryto u mnie podwyższony poziom testosteronu (norma 0.10-0.90 ng/ml) a mój wynik to 1.20 ng/ml. Chciałam zapytać czy podwyższony poziom testosteronu może mieć wpływ na moje problemy z okresem? Z góry dziękuje za odpowiedz.

KOBIETA ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Bardzo dziękujemy za zadanie pytania.

Po opisanym przez Panią okresie czasu i wykonanych badaniach ciążę można z dużym prawdopodobieństwem wykluczyć.
Podwyższony poziom testosteronu często bywa przyczyną nieregularnego lub całkowitego braku okresu.
Należy umówić się na wizytę u lekarza specjalisty, który zleci odpowiednią terapię, która pozwoli unormować poziom hormonu.

Zachęcamy do zadawania innych pytań, na które z przyjemnością odpowiemy.

Zespół redakcyjny abcZdrowie.pl