Czy poprzez ślinę może dojść do zarażenia sepsą?

Witam. Mój syn ostatnio (4 dni temu - tak mówił) całował się z koleżanką. Ma 14 lat. Doszło oczywiście do wymiany śliny. Czy duże jest prawdopodobieństwo, iż będzie miał sepsę lub inną poważną chorobę lub reakcję organizmu? Co mam robić? W ile czasu mogą pojawić się objawy? Nie jestem lekarzem, a syn bardzo przeżywa, jak to on..
ponad rok temu

Proszę Pani, sepsa nie jest chorobą, a stanem ogólnoustrojowego stanu zapalnego wywołanego odpowiedzią organizmu na zakażenie. Nie można się wiec nim zarazić, jak nie można zarazić się np złamaniem. Sepsa może być spowodowana praktycznie każdym patogenem, ale jeśli pani syn nie ma żądnych innych obciążeń ( ciężkie niedobory odporności, przewlekłe leczenie immunosupresyjne et cetera ) ryzyko że rozwinie się u niego posocznica jest bardzo małe. Pocałunek może nieść ze sobą ryzyko zachorowania na rożne choroby ( np Mononukleoza Zakaźna, zwana chorobą pocałunków ), ale są to w większości choroby stosunkowo niegroźne, albo takie na które i tak byłby narażono z powodu zwykłych kontaktów międzyludzkich ( np rynowirusy powodujące prozaiczne przeziębienie ). W każdym z powyższych wypadków ryzyko trwałego uszczerbku na zdrowiu nie jest znacząco wyższe niż gdyby syn nie pocałował koleżanki.