Ryzyko zarażenia meningokokami i sepsą poprzez pocałunek

Witam. Powiem jasno. Moja córka - 14 lat całowała się z o rok starszym chłopakiem. Przejmuje się wszystkim i zaczyna mieć myśli samobójcze, pomocy. Mówi, że byli wtedy oboje trochę przeziębieni, ona miała małe ranki w buzi. Całowała się 3 dni temu. Boi się zakażenia meningokokami, sepsy lub zapalenia opon mózgowych, bo tak przeczytała w internecie. Co mam zrobić? Czy poprzez taki jeden NAMIĘTNY pocałunek może dojść do poważnej sepsy? Czy jest czym się martwić? Mówi, że trochę boli ją gardło.

Lek. Magdalena Pikul

Witam!
Sepsą nie można się zarazić. Jest to termin odnoszący się do specyficznej reakcji organizmu na zakażenie. Sepsa nie jest samodzielną jednostką chorobową, a obecnie definiuje się ją jako zespół ogólnoustrojowej reakcji zapalnej (SIRS) wywołany zakażeniem.
Ryzyko infekcji meningokokowej po pocałunku jest bardzo małe.