Czy powiększenie lewego serca jakoś się leczy?

Moja mama ma 78 lat. Jest bardzo słaba. Zrobiliśmy badania min. zdjęcie RTG, w którym jest opis: Znaczne cechy powiększenie serca lewego. Byliśmy u Pulmonologa, który przesłał nas do kardiologa. Ten zaś nic konkretnego nie powiedział. Proszę powiedzieć mi czy można to jakoś leczyć i czy to jest coś groźnego? Bardzo będę wdzięczna za odpowiedź. Serdecznie pozdrawiam.

ponad rok temu

Redakcja abcZdrowie

Witam!

Powiększenie lewego serca najczęściej spowodowane jest chorobą niedokrwienną serca oraz źle kontrolowanym nadciśnieniem tętniczym - tak więc przede wszystkim musi być odpowiednie leczenie choroby podstawowej oraz modyfikacja czynników ryzyka. Leczenie samej niewydolności serca jest uzależnione od jej zaawansowania (co lekarz określa na podstawie dolegliwości) - i jest to leczenie objawowe. Myślę, że takie leczenie już jest otrzymywane skoro była konsultacja kardiologa.

W postępowaniu niefarmakologicznym istotna jest: redukcja masy ciała w razie otyłości, w razie objawów zatrzymania wody i sodu w organizmie ich redukcja w diecie, ograniczenie alkoholu, zaprzestanie palenia papierosów, rehabilitacja, coroczne szczepienia przeciwko grypie.

Serdecznie pozdrawiam !