Jakie są przyczyny powiększenia lewego przedsionka serca i do czego to prowadzi?

Mam 46 lat.W badaniu echokardiograficznym lewy przedsionek ma 45 mm. Wymiary i grubość pozostałych jam sera są w normie. Niepokoi mnie powiększony lewy przedsionek. Chciałbym wiedzieć jakie mogą być tego przyczyny i do czego to może doprowadzić. Dodam, że obecnie biorę P****** - lek zapisany przez kardiologa. Proszę o szybką odpowiedź. Z góry dziękuję. Pozdrawiam!  
MĘŻCZYZNA, 20 LAT ponad rok temu

Echo serca

Echo serca to inaczej elktrokardiografia. Jest to badanie serca. Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? Kardiolog dr Piotr Gryglas wyjaśnia, na czym polega to badanie.

Witam serdecznie,
Rzeczywiście wymiar lewego przedsionka jest powiększony. Górna granica normy wynosi 40 mm a w Pana przypadku ten wymiar wynosi 45 mm.
Jedną z przyczyn powiększenia lewego przedsionka są wady zastawki znajdującej się pomiędzy lewym przedsionkiem a lewą komorą. Nic Pan nie pisze na ten temat.
Ponadto powiększenie lewego przedsionka może być związane z nadciśnieniem oraz otyłością. Wówczas leczenie opiera się na normalizacji ciśnienia tętniczego krwi oraz masy ciała.
Powiększenie lewego przedsionka może doprowadzić m.in. do zaburzeń rytmu serca pod postacią migotania przedsionków. Wymaga Pan opieki kardiologicznej oraz okresowego wykonywania ECHO serca.
Pozdrawiam
 

Specjalista chorób wewnętrznych.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty