Niedomykalność zastawki oraz powiększenie lewej komory serca

zdałam pytanie dot. niskiego ciśnienia rozkurczowego, ale dodatkowo dodaję, że mam niedomykalność zastawki oraz powiększenie lewej komory serca. Czy to jest groźne. dziękuję

Lek. Krzysztof Szmyt

Witam,
Szanowny Panie, wada aortalna powoduje niskie ciśnienie rozkurczowe i powiększenie lewej komory. Ciężkość objawów i sposób leczenia zależą od stopnia niedomykalności zastawki aortalnej. Jeśli jest to stopień łagodny i umiarkowany, a czynność serca prawidłowa wada wymaga jedynie okresowej kontroli u kardiologa. Jeśli niedomykalność jest ciężka w zależności od objawów i funkcji mięśnia sercowego może być konieczne leczenie operacyjne. Pozdrawiam.