Zapytaj lekarza

7 4 2 , 1 2 7

odpowiedzi udzielonych przez naszych ekspertów

Rzetelnie + Bezpiecznie + Bezpłatnie

Czy powiększone najądrze to coś poważnego?

Dzień dobry, zauważyłem u siebie, że prawe najądrze jest powiększone. Tak jakby główka najądrza była powiększona. Stan utrzymuje się około 3 miesiące, zmiana jest bolesna przy dotyku i przepuszcza światło latarki. Mam 20 lat, czy to coś poważnego ?
MĘŻCZYZNA, 21 LAT około miesiąca temu

Morwa biała - idealna dla diabetyków i chorych na nerki

Morwa biała została przywieziona do Polski w latach pięćdziesiątych jako przysmak jedwabników. Jednak dopiero po latach doceniono jej zdrowotne właściwości. Wyciąg z owocu morwy działa przeciwbakteryjnie i odrobacza nasz organizm. A picie ekstraktu z liści morwy osłabia tworzenie się neurotoksycznych związków, które odgrywają znaczącą rolę w powstawaniu choroby Alzheimera. Morwa powoduje ograniczenie wchłaniania cukrów ? zmniejsza więc produkcję tłuszczu i odkładanie się tkanki tłuszczowej. Wyrównuje też poziom cukru we krwi, dlatego jest polecana diabetykom. Owoce morwy mają działanie przeciwgorączkowe i moczopędne. Podobnie jak jeżyny zawierają cukry, witaminy i minerały, dlatego warto je pić przy anemii, przeziębieniach, miażdżycy i chorobach nerek.

Redakcja abcZdrowie
82 poziom zaufania

Witam,

powiększone najądrze może oznaczać stan zapalny, zwłaszcza jeśli jego rozmiar jest większy niż 17 mm.

Zapalenie najądrza objawia się bólem jądra oraz uczuciem częstego parcia na mocz. Dodatkowo jądro oraz najądrze jest opuchnięte i twarde, a mężczyzna może mieć gorączkę, dreszcze i wymiotować. W niektórych przypadkach pojawia się rumień na jądrach, wydzielina z cewki moczowej lub odczynowy wodniak jądra.

Objawy zapalenia najądrza występuję zazwyczaj po jednej stronie, rzadko zdarza się zapalenie obustronne. Zapalenie najądrza trwa jednak nie dłużej niż 6 tygodni. Po tym czasie dochodzi do przewlekłego zapalenia najądrza.

Powiększone i bolesne zmiany w obrębie jądra mogą być oznaką nie tylko zapalenia, ale również skrętu jądra czy guza.

Bolesne, powiększone i obrzęknięte najądrze prawie zawsze oznacza stan chorobowy lub zapalny, dlatego nie wolno ignorować niepokojących objawów i bezwzględnie należy udać się do urologa.

Podobne pytania pojawiały się już w naszym serwisie. Odpowiedzi na nie znajdzie Pan pod następującymi linkami: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/diagnostyka-powiekszonego-najadrza, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-jadra-i-powiekszone-najadrze.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.

Redakcja abcZdrowie.pl to zespół doświadczonych i zaangażowanych osób, z których wielu to eksperci z dziedziny medycyny, dla których dbałość o zdrowie to priorytet.
0
redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty
Ważne tematy