Czy powinnam wyciąć torbiel na jajniku?

Witam! Chciałam zadać pytanie odnośnie torbieli na jajniku. Byłam na dwóch wizytach u ginekologa i podczas jednego USG powiedziano mi że mam torbiel skorzastą na prawym jajniku. Podczas kolejnej konsultacji zostałam poinformowana że na prawym jajniku jest torbiel czekoladowa związana przypuszczalnie z endometriozą. Torbiel ma około 4cm. Rok temu nic nie stwierdzono. 9 lat temu miałam usuwaną torbiel czekoladową operacyjnie, wielkość 8 cm. Moje pytanie dotyczy tego czy pilna jest interwencja chirurgiczna, lekarz powiedział że wycina się torbiele powyżej 5 cm. Przez najbliższy rok nie będzie mnie w kraju i obawiam się czy istnieje ryzyko pęknięcia torbieli i jakichś komplikacji. Czy spokojnie można poczekać rok i wtedy ewentualnie wyciąć. Zastanawia mnie również to że rok temu nic jeszcze nie było widać ani na USG ani na tomografii. Czy torbiel może tak szybko rosnąć? Dziękuję serdecznie za odpowiedź

Lek. Wojciech Zygmunt

Jeżeli istnieje u pani możliwość wyjazdu z kraju, a torbiel rośnie szybko, to polecam poinformować o tym lekarza prowadzącego i rozważyć razem z nim wykonanie zabiegu usunięcia torbieli (nawet przy rozmiarze 4 cm) przed wyjazdem. Pozdrawiam i życzę zdrowia.