Czy powinnam wykonać korektę wzroku?

Dzień dobry, mam 27 lat i rozmyślam o poddaniu się zabiegowi korekty wzroku. Okulary noszę już od szkoły podstawowej i aktualnie mam wadę -3,75 na obu oczach. Wada jest stała już od kilku lat, ale przeszkadza mi w wielu obszarach życia. Rok temu robiłem badania wstępne do zabiegu i nie było żadnych przeciwwskazań, natomiast ze względów prywatnych nie mogłem wtedy się zabiegowi poddać. W przyszłym roku chciałbym to zrobić, natomiast mam pewne obawy, ponieważ sam nigdy nie nosiłem nawet soczewek kontaktowych i próba założenia takiej soczewki to zawsze był dla mnie problem. O ile nad odruchem zamykania oka jestem w stanie nieco zapanować patrząc w bok, to kiedy soczewka dotknie gałki oko samo się zamyka. Biorąc pod uwagę, że to operacja na oku to mam obawy czy takie odruchy nie będą komplikować całego zabiegu. Czy ktoś mógłby się wypowiedzieć jak taki zabieg przebiega, czy jest to rzeczywiście problem którym powinienem się przejmować, czy jednak podczas zabiegu oko jest znieczulane i unieruchamiane na tyle, że to nie będzie żaden problem?

Redakcja abcZdrowie

Witamy serdecznie,

Pańskie odruchy mrugania i zamykania oczu nie będą żadnym przeciwwskazaniem do wykonania zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Mruganie jest niemożliwe, ponieważ przed zabiegiem powieki są unieruchamiane poprzez odpowiednią rozwórkę. Operacja jest także bezbolesna, ponieważ do oka nakrapiane są specjalne krople znieczulające.

Czasami po zabiegu może pojawić się dyskomfort lub łzawienie, lecz najczęściej trwa on do maksymalnie 24 godzin.

Również ryzyko powikłań po takim zabiegu jest bardzo niskie, a same powikłania nie są groźne. Do takich, które pojawiają się częściej, zaliczamy: stany zapalne, światłowstręt, uczucie ciała obcego w oku, czy przejściowe wahania ostrości wzroku.

W wolnej chwili zachęcamy Pana do zapoznania się z naszym artykułem dotyczącym laserowej korekcji oczu:

https://portal.abczdrowie.pl/laserowa-korekcja-wad-wzroku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.