Czy może dojść do utraty wzroku?

Dzień dobry Niedawno zakwalifikowałam się do korekcji laserowej wzroku metodą femtolasik i teraz czekam na termin. Niestety mam coraz większe obawy przed tym zabiegiem. Czy istnieje ryzyko utraty wzroku bądź jego trwałego pogorszenia ? Jakie jest prawdopodobieństwo zniekształcenia rogówki bądź siatkówki ?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

zabieg laserowej korekcji oczu – femtolasik, jak każdy inny niesie ryzyko wystąpienia skutków ubocznych oraz niepowodzenia zabiegu. Przykładowymi powikłaniami po zabiegu są: niewyraźne widzenie (trwałe), przy którym może wystąpić konieczność noszenia okularów/soczewek, uszkodzenie rogówki - dość rzadko występujące, podwójne widzenie, przymglenie wzroku, suchość oczu, trudności w widzeniu nocą. Powikłania te mogą się pojawić nawet dłuższy czas po zabiegu, dlatego do tego typu korekcji należy mieć dobrze przebadany wzrok w celu uniknięcia późniejszym problemów. Odnosząc się do Pani obaw dotyczących całkowitej utraty wzroku mam dobre wieści, ponieważ jak do tej pory nie odnotowano takiego przypadku po zabiegu laserowej korekcji wzroku.

Zachęcamy także do zapoznania się z artykułami o podobnej tematyce:

https://portal.abczdrowie.pl/korekcja-laserowa-wad-wzroku

https://portal.abczdrowie.pl/laserowa-korekcja-wzroku-czy-jest-bezpieczna-o-czym-warto-wiedziec-zanim-zdecydujesz-sie-na-zabieg

https://portal.abczdrowie.pl/laserowa-korekcja-wad-wzroku

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.