Czy powinnam wykonać rezonans?

Witam. Dwa dni temu uderzyłam się górna cześcią głowy w dużą gałąź drzewa. Po uderzeniu oprócz bólu i guza nie miałam dolegliwości. W nocy głowa trochę mnie bolała, następny dzien też, mialam małe mdłości. Udalam się do lekarza rodzinnego. powiedział, że nie widzi nic niepokojącego obejrzał guza, sprawdził źrenice, kazał zrobić młyneczek. Mimo wszystko dał mi skierowanie na SOR. Na Sorze lekarka neurolog nie obejrzała guza, nie zapytała co było powodm urazu, powiedziała, że małe mdłości sa z nerwów. Druga młoda lekarka zrobiła badanie neurologiczne, sprawdziła odruchy, czucie, popukała młotkiem, kazała wykonać pare ćwiczeń. Lekarka stwierdziła, że nie ma potrzeby wykonywać badań obrazowych (TK nie bo staram się o dziecko a jak zapytałam o RM powiedziała, że wykonuja go tylko nieprzytomnym?) Dalej pobolewa mnie głowa w miejscu uderzenia ale też w innych miejscach (od jakiegos czasu mam bóle głowy, półtora roku temu TK nie wykazało zmian). Czy po trzech dniach od urazu przy dalszym bólu głowy powinnam wykonać rezonans? Nie chciałabym wykonywać TK, ponieważ w ciagu 15 lat miałam wykonane dwa razy. A może iść na kontrole do neurologa. Pozdrawiam. Monika

Redakcja abcZdrowie

Witam,

trudno jednoznacznie odpowiedzieć na Pani pytanie, niemniej wydaje się, że Pani reakcja jest nieco na wyrost. Dolegliwości bólowe czaszki nie są niczym nienaturalnym, jeżeli uderzyła się Pani w głowę, i mogą utrzymywać się nawet przez dłuższy czas. Na pewno jednak nie wskazują na zaburzenia o charakterze neurologicznym, wymagające wykonania kolejnych badań, w tym obrazowych. Zazwyczaj powikłaniem po różnego rodzaju urazach czaszki jest wstrząśnienie mózgu – u Pani raczej można je wykluczyć, skoro po upływie 3 dni nie wystąpiły wymioty, zaburzenia równowagi czy widzenia.

Więcej informacji pod tym adresem: https://portal.abczdrowie.pl/wstrzas-mozgu-objawy-czym-jest.

Jeżeli chodzi o badania obrazowe, to podstawowym badaniem wykonywanym, gdy zaistnieje konieczność rozpoznania zmian w postaci np. krwiaków itd., jest tomografia komputerowa, której nie musi się Pani obawiać, zwłaszcza, że ostatni raz wykonywała ją Pani aż 15 lat temu. Wskazania do rezonansu magnetycznego w tym wypadku raczej nie występują – jak sama Pani pisze badał Panią i lekarz rodzinny, i neurolog na oddziale ratunkowym. Wydaje się, że są to działania wystarczające, by móc funkcjonować normalnie, bez obaw o powikłania po wspomnianym incydencie.

Być może uspokoją Panią odpowiedzi naszych ekspertów na podobne pytania: https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/guz-po-uderzeniu-w-glowe oraz https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/silne-uderzenie-w-czesc-ciemieniowa-glowy.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.