Co mogę zrobić po tym uderzeniu w głowę?

Witam. Około 3 miesiące temu kolega uderzył mnie mocno w głowę po czym przez cały dzień byłem zdezorientowany, ale na następny dzień minęło. Po tygodniu kiedy byłem w kinie zrobiło mi się bardzo słabo, drętwiała mi twarz i mrowiła. Od wtedy kiedy się zestresuje, lub czasem i samo czynnie robi mi sie bardzo słabo. Czy jest to nerwica, czy może jest to przyczyna uderzenia w głowę?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie!

Bezpośrednio po silnym uderzeniu w głowę, należy wypocząć, najlepiej w pozycji leżącej. Jeśli objawy szybko ustąpią i nie nawracają, nie ma konieczności wizyty lekarskiej.

Należy jednak pamiętać, że nawet lekkie uderzenie w głowę może spowodować uszkodzenie tkanki mózgowej oraz naczyń krwionośnych wewnątrz czaszki, co początkowo może nie powodować żadnych objawów, ale pojawią się one z czasem. Jeżeli wystąpią nawet po dłuższym okresie czasu, należy zgłosić się do lekarza, by upewnić się, czy nie doszło do większych uszkodzeń. Niepokojące symptomy to: utrata przytomności, nasilanie się bólu głowy, drażliwość, spowolnienie, nieporadność, wymioty, mdłości, zaburzenia orientacji, problemy z rozpoznawaniem miejsca i osób, zaburzenia widzenia, zawroty głowy, poszerzenie źrenic, zaburzenia mowy.

Ponieważ doświadcza Pan dolegliwości, których przyczynę trudno jest jednoznacznie zidentyfikować, proponuję wizytę u lekarza pierwszego kontaktu. Po przeprowadzeniu wywiadu lekarz zadecyduje, czy jest potrzebna dalsza diagnostyka, opcjonalnie skieruje Pana do neurologa, by zlecił wykonanie tomografii komputerowej (TK) głowy.

Jeżeli badanie nie wykaże niepokojących zmian, taka informacja powinna zapobiec dalszemu stresowi związanemu z wydarzeniem, o którym Pan wspomniał. Gdyby mimo wszystko objawy się utrzymywały, być może pomocna okazałaby się konsultacja z lekarzem psychiatrą w celu diagnostyki podłoża psychosomatycznego dolegliwości, których Pan doświadcza.

Poniżej znajdzie Pan odpowiedzi na podobne pytania na naszym portalu:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/czy-konieczna-jest-wizyta-u-lekarza-po-uderzeniu-w-glowe

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-nalezy-zrobic-po-uderzeniu-w-glowe

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-glowy-i-lekkie-mdlosci-po-uderzeniu-w-tyl-glowy-a-koniecznosc-wizyty-u-lekarza

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wskazania-do-wykonania-badan-po-uderzeniu-w-glowe

Pozdrawiam i życzę dużo zdrowia.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.