Czy przy bólu głowy można stosować okłady z lodem?

Trzy dni temu doznałam dość silnego uderzenia w głowę (w potylicę). Od tego czasu miewam problemy z koncentracją oraz odczuwam napinający ból głowy który raczej nie słabnie (występuje on po przedniej stronie głowy w okolicach skroni) . Nie wystąpił u mnie wysięk z nosa bądź z ucha ani utrata przytomności. Czy ból sam ustąpi czy powinnam zgłosić się do specjalisty? Staram się chłodzić bolące miejsce lodem - czy to dobra praktyka?

Redakcja abcZdrowie

Dzień dobry,

jeśli ból utrzymuje się przez kilka dni po uderzeniu lub jeśli wystąpią inne, niepokojące objawy, warto udać się do lekarza. Być może specjalista uzna, że konieczne będzie wykonanie badania tomografii komputerowej głowy, aby wykluczyć obecność krwiaka pourazowego.

Proszę pamiętać, że ból głowy po uderzeniu występuje często, jednak szczególną uwagę należy zwrócić na natężenie tej dolegliwości. Jeśli czuje Pani, że ból jest bardziej intensywny niż dzień lub dwa dni wcześniej, wskazana jest konsultacja lekarska. Innymi objawami, na które warto szybko zareagować jest – jak Pani wspomniała – utrata przytomności, wysięki z nosa lub uszu, ale i nudności, zaburzenia równowagi czy dezorientacja.

Sposoby na uśmierzenie bólu głowy są rożne, jednym z nich jest przykładanie zimnych okładów. Jeśli czuje Pani, że w ten sposób dyskomfort ustępuje, warto stosować tę metodę. Proszę pamiętać o piciu dużej ilości wody, można także spożywać ziołowe napary lub próbować rozmasować bolące miejsce.

Nasi eksperci odpowiadali już na podobne pytania, być może będzie to dla Pani pomocne:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/silne-uderzenie-w-czesc-ciemieniowa-glowy,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bole-glowy-po-mocnym-uderzeniu,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/bol-glowy-po-uderzeniu-w-sciane,

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-oznaczaja-bole-glowy-po-uderzeniu.

Życzymy szybkiego powrotu do pełni sił.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.