Co robić gdy dziecko się uderzyło w głowę?

Dzien dobry. Dzisiaj moj 3-miesięczny syn uderzył się w czoło drewnianą zabawką. Rozpalakał się, przyłożyłam mu zimny okład. Uspokoił się po chwili, zjadł i usnął. Powstał niewielki guz. Czy mam się martwić? Czy takie uderzenie mogło być szkodliwe?

Redakcja abcZdrowie

Witam serdecznie,

urazy głowy u dzieci to częsty powód do niepokoju rodzica.

Nie każdy uraz wymaga jednak konsultacji lekarskiej. Większość z nich jest niegroźna i w konsekwencji powstaje guz, który znika wraz z upływem czasu.

Ważne, aby tuż po uderzeniu przyłożyć do guza plaster chłodzący, gazę umoczoną w chłodnej wodzie bądź owinięte w coś kostki lodu. W ten sposób obkurczymy naczynia krwionośne, zmniejszymy opuchliznę oraz uśmierzymy dolegliwości bólowe. Pani postępowanie było więc prawidłowe.

Teraz proszę obserwować dziecko. Objawy, które powinny zaniepokoić, to: utrata przytomności, zawroty głowy, wymioty, drgawki, zaburzenia oddychania, problemy z utrzymaniem równowagi, osłabienie lub wyciek z nosa i uszu. Jeśli nic takiego nie wystąpiło, to najprawdopodobniej wszystko jest w porządku.

Inne pytania użytkowników znaleźć można poniżej:

https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/obserwacja-dziecka-po-uderzeniu-glowa-w-beton, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/co-zrobic-gdy-dziecko-uderzy-sie-w-tyl-glowy, https://pytania.abczdrowie.pl/pytania/wyjmujac-2-miesieczne-niemowle-z-wanny-uderzylam-jego-glowa-o-kran.

Przypominamy, że udzielane informacje stanowią jedynie informację poglądową. W celu uzyskania diagnozy oraz zaplanowania leczenia, prosimy o zasięgnięcie osobistej porady lekarskiej.