Czy prawdą jest, że 3-letnie dziecko nie powinno dmuchać nosa w chusteczkę?

Czy prawdą jest, że 3 letnie dziecko nie powinno dmuchać noska w chusteczkę, Podobno może to spowodować zapalenie uszu. Czy rzeczywiście lepiej odciągać wydzielinę gruszką?

Lek. Izabela Ławnicka

Witam! Zdecydowanie nie należy używać gruszki u dzieci w żadnym wieku. Dziecko może natomiast dmuchać nosek pod warunkiem, że rodzice go wcześniej tego nauczą. Tego typu trening należy jednak przeprowadzić kiedy dziecko jest zdrowe.