Czy przez prowokowanie wymiotów wykończyłam swoje serce?

Witam, chciałam poradzić się w pewnej trudnej sprawie. Mam 18 lat. Prawie od zawsze przejmowałam się swoją figurą, uważałam, że jestem za gruba. Cierpiałam z tego powodu na depresję. Kilka miesięcy temu zaczęłam robić coś, co jeszcze bardziej mnie pogrążyło, zaczęłam prowokować wymioty. Wymiotowałam około 3 razy dziennie, trwało to od października do stycznia. Schudłam parę kilo, niestety, zaczęły się problemy z sercem, tzn. kołatanie, bicie w zbyt szybkim tempie, trudności z oddychaniem, nawet po mało intensywnym wysiłku czuję, że bije bardzo szybko i mocno. W lutym nie wymiotowałam ani razu, udało mi się z tym skończyć, ale znów mam depresję. Każdego ranka budzę się ze strachem, że lada chwila dostanę zawału serca. Czy moje serce jest na ostatnich nogach i nic nie da się zrobić? Wiem, że byłam głupia i nieodpowiedzialna, ale proszę o radę. Ten strach mnie wykańcza.

Witam!

Powikłaniem zaburzeń odżywiania się mogą być zaburzenia krążenia. Powstają one przede wszystkim na podłożu zaburzeń wodno-elektrolitowych. Na skutek wymiotów może dojść do obniżonego poziomu potasu, który jest konieczny dla prawidłowej pracy serca.

Na podstawie krótkiego opisu problemu nie jestem w stanie wykluczyć np. zaburzeń rytmu serca.

Konieczne jest badanie lekarskie oraz wykonanie EKG i poziomu elektrolitów.

Polecam Ci również konsultację u lekarza psychiatry. Depresja i zaburzenia lękowe należą do częstych powikłań zaburzeń odżywiania się. Podstawową metodą leczenia bulimii, anoreksji oraz zaburzeń depresyjno-lękowych jest psychoterapia. Korzyści przynosi również zastosowanie leków przeciwdepresyjnych.

Z pozdrowieniami

Witam,

objawy, które Pani opisuje jak najbardziej mogą być następstwem tego zaburzenia odżywiania. Do innych następstw bulimii zaliczamy m.in.:
- hipokaliemia, która może prowadzić do zaburzeń pracy serca (arytmia, wstrząs kardiogenny, zawał mięśnia sercowego)
- znaczne uszkodzenia szkliwa zębów na skutek częstego kontaktu z kwasem żołądkowym. Ubytki spowodowane bulimią różnią się od ubytków spowodowanych innymi przyczynami, leczenie stomatologiczne jest często nieefektywne
- częste wymiotowanie powoduje także przewlekłe podrażnienie gardła, obrzęk ślinianek podżuchwowych (jeden z pierwszych pojawiających się objawów) i przyusznych, rany na języku
- uszkodzenia przełyku i żołądka, krwawienia w obrębie przewodu pokarmowego, perforacja żołądka, rozciągnięcie żołądka, zapalenie trzustki, wrzody żołądka i dwunastnicy
- Za najbardziej drastyczną konsekwencję wymiotowania uznaje się nowotwór krtani lub przełyku

Zachęcam Panią do skorzystania z pomocy psychologa/psychoterapeuty, by spawdzić, czy problem ma Pani już za sobą. Jeśli nie, bardzo pomocne może być także dołączenie do tematycznej grupy wsparcia stworzonej dla osób z zaburzeniami odżywiania, działających w Pani okolicy.
Pomocne może byc także udanie się do lekarza internisty, który zleci odpowiednie badania na podstawie zgłoszonych przez Panią dolegliwości.

Pozdrawiam,
Elwira Chruściel
http://www.nietylkochwile.pl/pl/psycholog-online,3.html