Anoreksja czy bulimia?

Witam. Od kilku lat choruję na zaburzenia odżywiania. Choroba miała różny przebieg, od wymiotów po słodyczach, przez obsesyjną dietę, aż po ciągłe wymiotowanie. Obecnie wymiotuję prawie po każdym posiłku, bez względu na to, co i ile zjem. Zdarzają mi się ataki "głodu", i wtedy pochłaniam wszystko, co mam w kuchni. Zazwyczaj jem spore ilości jedzenia, jednak nie poczas napadu, tylko zjedząc jeden posiłek, od razu go zwracam. Później znów jestem głodna i znów coś przygotowuje. I tak kilka razy dziennie. Ważę 47 kg i mam 166 cm wzrostu. Jestem siedemnstolatką. Zastanawiam się, jaka to choroba. Bulimia czy anoreksja?

MĘŻCZYZNA ponad rok temu

Witam!

Opisywane objawy wskazują na bulimiczny typ anoreksji.

Ten typ zaburzenia spełnia kryteria anoreksji, to znaczy: dochodzi do utraty masy ciała poniżej 17,5 BMI wskutek celowego odchudzania, występuje stałe zaabsorbowanie obawą przed przytyciem oraz postrzeganie własnej masy ciałą jako prawidłowej lub nadmiernej, mimo rzeczywistej niedowagi oraz zaburzenia hormonalne, prowadzące do zaburzeń miesiączkowania.

W typie bulimicznym okresy głodznia się, stosowania intensywnych ćwiczeń fizycznych, stosowania środków przeczyszczających itp. są przerywane przez epizody objadania się, z następnym prowokowaniem wymiotów.

W bulimii zazwyczaj nie dochodzi do drastycznego spadku masy ciała, zazwyczaj jest ona w normie lub nawet powyżej normy.

Typ bulimiczny anoreksji jest szczególnie niebezpieczny, ponieważ mogą  w nim wystąpić groźne dla życia  powikłania ze strony przewodu pokarmowego - np. pęknięcia ściany przełyku, żołądka, ostre zapalenie trzustki itp. Związane są z nagłym obciążeniem przewodu pokarmowego przez dużą ilość pokarmu w krótkim czasie, po okresie głodzenia. Prowokowane wymioty wiążą się z ryzykiem powikłań spowodowanych zaburzeniami gospodarki wodno-elektrolitowej i  poważnych zaburzeń rytmu serca.

Mam nadzieję, że uczestniczysz w terapii i jesteś pod stałą kontrolą lekarza. Uważa się, że anoreksja jest choroba psychiczną o największej śmiertelności. Największe znaczenie ma szybkie rozpoczęcie systematycznego leczenia.

Z pozdrowieniami