Wymioty po posiłkach i brak apetytu u dziewczyny a anoreksja bulimiczna

Moja dziewczyna potrafi cały dzień nic nie jeść, albo trzymać się na samym batoniku. Bywa tak, że spożywa normalne posiłki ale potem je zwraca. Martwię się o nią. Nie chce mi nic powiedzieć, ponieważ się wstydzi i boi, że nasze relację się pogorszą. Co jej może dolegać? Twierdzi, że nie jest to anoreksja bulimiczna, a mi nic innego nie przychodzi do głowy. Bardzo proszę o pomoc.

Witam,

z opisanej przez Pana sytuacji wynika, że Pana dziewczyna cierpi na zaburzenia odżywiania. Głodzenie się oraz prowokowanie wymiotów wskazują, że jest to anoreksja. Ponieważ anoreksja jest chorobą o podłożu psychicznym, potrzebna jest specjalistyczna pomoc aby ją skutecznie wyleczyć.Powinien Pan porozmawiać z dziewczyną i spróbować przekonać ją do wizyty u psychologa lub psychoterapeuty specjalizującego się w leczeniu zaburzeń odżywiania.

Pozdrawiam

Witam serdecznie,

Podpisuję sie pod powyższymi głosami - objawy świadczą o zaburzeniach odżywiania.
Podczas psychoterapii zaburzeń odżywiania, w tym bulimii, którą prowadzę z moimi pacjentkami wykorzystuję podręcznik "Jak pokonać objadanie" Ch. Fairburna. Warto podsunąć dziewczynie tę książkę. I namówić na psychoterapię.

Pierwszym krokiem w terapii bulimii jest wprowadzenie regularnego wzorca odżywiania: 3 posiłki i 2 przekąski (śniadanie, 2. śniadanie, obiad, podwieczorek i kolacja). Nie wolno przy tym podjadać pomiędzy posiłkami oraz wymiotować. W książce opisane są też metody, jak poradzić sobie z chęcią objadania, np. zajęcie się jakąś aktywnością i inne. Już po kilku tygodniach pracy z moimi pacjentkami w ten sposób problem bardzo się zmniejsza a napady objadania i wymioty zdarzają się tylko od czasu do czasu. Cały proces terapii trwa 20 tygodni. Skuteczność leczenia jest bardzo wysoka: 80-90%.

Pozdrawiam serdecznie i trzymam kciuki,
Marta Dziekanowska