Wymuszanie wymiotów po posiłku a bulimia

Od dłuższego czasu wymuszam wymioty praktycznie po każdym posiłku. Jednak, gdy czytałam o bulimii, to objawia się ona napadami objadania się, które w moim przypadku nie występują. Jem niedużo i mimo to, wymiotuję. Czy mimo to, jestem chora na bulimię?
KOBIETA, 19 LAT ponad rok temu
Piotr Bochański
Piotr Bochański Psychologia, Sulechów
70 poziom zaufania

Stan jest poważny i wymaga leczenia. Proszę zadbać o siebie i skonsultować się z lekarzem.

Mgr Justyna Piątkowska
Mgr Justyna Piątkowska Psycholog, Gdynia
95 poziom zaufania

Dzień dobry!

Zaburzenia odżywiania mają różne postaci i nie zawsze przebiegają dokładnie w taki sposób, w jaki powszechnie się uważa. Wiele dziewcząt (i chłopców) przechodzi przez okresy zarówno anorektyczne, jak i bulimiczne, okresy wyłącznie napadów wilczego głodu lub wyłącznie wymiotów. Może być to diagnoza np. anoreksji bulimicznej. Niezależnie jednak od nadania chorobie nazwy - wymiotowanie po posiłku nie jest zachowaniem prawidłowym, niewątpliwie świadczy o zaburzeniach odżywiania, jest niebezpieczne dla zdrowia i najczęściej wiąże się i wynika z problemów natury psychicznej, emocjonalnej. Nie wspomina Pani, od jak dawna pojawia się problem? Jak się rozpoczął? Jaki jest obecnie Pani nastrój, kondycja psychiczna, stan zdrowia? Dlaczego wymiotuje Pani po posiłkach? Czy chciałaby Pani lub próbowała to zmienić? Proszę skonsultować się z psychoterapeutą oraz/ lub lekarzem psychiatrą.

Pozdrawiam!

Mgr Tomasz Furgalski
Mgr Tomasz Furgalski Psycholog, Łódź
51 poziom zaufania

Proszę Pani,
Jeśli to się tak często powtarza, i wygląda na przymusowe, to jest podstawa do zastanowienia się, czy mogłaby Pani przerwać to zachowanie. Jeśli nie to dobrze by było skorzystać z konsultacji z psychologiem lub psychiatrą.

Serdeczne pozdrowienia
Tomasz Furgalski

Mgr Patrycja Stajer
Mgr Patrycja Stajer Psycholog, Kraków
83 poziom zaufania

Dzień dobry,

Proszę znaleźć psychoterapeutę w swojej okolicy i podjąć leczenie. Również poza formą ambulatoryjną leczenia, istnieją oddziały szpitalne specjalizujące się w leczeniu zaburzeń jedzenia.

Mgr Patrycja Sankowska
Mgr Patrycja Sankowska Dietetyka, Szczecin
90 poziom zaufania

Zachęcam do konsultacji z lekarzem. Proszę nie lekceważyć opisanych objawów.

Mgr Anna Szostak (Mazur)
Mgr Anna Szostak (Mazur) Psycholog, Poznań
55 poziom zaufania

Proszę zapoznać się z odmianą anoreksji, jaką jest anoreksja bulimiczna. Przytoczony przez Panią opis jest zbyt krótki, by stawiać diagnozę, ale na pewno prowokowanie wymiotów po jedzeniu jest dla Pani zdrowia szkodliwe i jeżeli nie potrafi Pani tego przerwać, wówczas warto skontaktować się z psychologiem który pomoże zwalczyć przymus wymiotów.
Zapraszam także do naszego Centrum Terapii Zaburzeń Odżywiania (www.ctzo.org).

redakcja abczdrowie Odpowiedź udzielona automatycznie

Nasi lekarze odpowiedzieli już na kilka podobnych pytań innych użytkowników.
Poniżej znajdziesz do nich odnośniki:

Patronaty